Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба „Конят в бита на балканджията“

„Конят в бита на балканджията“ се нарича изложбата на Етнографския музей на открито „Етъра“, която ще бъде открита днес в Търговище. От 17 ч. в Славейковото училище ще бъдат показани над 100 експоната и снимки за ролята на коня в живота на българите през Възраждането до 40-те години на ХХ век. „Конят е бил другар, помощник и имане. Балканджиите го почитали, а на Тодоровден изразявали обичта и преклонението си пред неговата сила“, каза Росица Бинева – уредник в отдел „Занаяти“ в Етнографския музей „Етъра“. "Той е бил едно превозно средство по стръмните тесни пътеки. Бил е един добър помощник в селското стопанство. Също така е осигурявал поминък на планинците като примерно кираджийство. Да не говорим за занаятите, които са свързани с функционалното им поддържане като налбантство, сарачество, самарджийство, коларо-железарство и други".  Изложбата „Конят в бита на балканджията“ включва и два филма, които показват как става подковаването на коня и как се изработва подковата. Експозицията е подредена в Славейковото училище и се открива от 17 ч. днес.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалище "Напредък" - на 155 години

Шуменското читалище „Напредък“ празнува днес 155 години от създаването си. To съществува от 15 август 1869г. Негов пръв председател е  Илия Рашков Блъсков- учител, писател и общественик.  По този повод в читалището е подредена експозиция с архивни снимки, материали, документи. През есента предстоят още събития, посветени на 155-тата годишнина от..

публикувано на 15.08.24 в 12:47
Желазната църква в Цариград - катедрален храм на Българската екзархия до 1913 година

Българите в османския елит

Какво е представлява титлата „капуджибаши“ и защо българите също са успели да получат това престижно признание от Османската империя и така да станат част от нейния елит. На тези въпроси отговаря изследване на доц. Николай Тодоров, директор на Регионалния исторически музей в Силистра. Проучването му е част от сборника с научни публикации, озаглавен..

публикувано на 14.08.24 в 12:48

Акварел, моливи и ... пръсти

С изложба от 55 картини шуменската художничка Милена Маркова-Топалова отбелязва своя 55-ти рожден ден.  Експозицията включва платна, рисувани с маслени бои, акварел и моливи, като освен с четки, художничката рисува с пръсти и длани.  Защо Милена Маркова озаглави своята изложба „Без ограничения“ и можем ли да говорим за граници в изкуството?..

публикувано на 13.08.24 в 15:41

Самодивата като жив образ

Книгата на д-р Стефана Йорова „Самодивата в българския фолклор“ излезе от печат. Изданието е плод на дългогодишните научни търсения на автора в сферата на словесния фолклор, вярванията и митичните образи. „Самодивата в българския фолклор“ на д-р Стефана Йорова е първото цялостно монографично изследване по темата. Книгата разглежда самодивата..

публикувано на 13.08.24 в 12:38

Чудесата на Мурфатлар

Пътувайки в Северна Добруджа, по главния път за румънския град Констанца, от шосето може да се види каменноциментовата обшивка на изключително представителен исторически паметник - скалният комплекс Мурфатлар. Той се развива на площ от цели 10 дка.  Състои се от четири църкви, два параклиса, две галерии, едната от които е функционирала като гробнична в..

публикувано на 12.08.24 в 15:42

Как се пише добра история

Родителите на Емил Стефанов се запознават в София, но се преместват на североизток и така Емил израства в Шумен. Завършва Икономическия техникум в града, но още докато учи там, разбира, че икономическите науки не са неговото поприще и се насочва към изкуството.  В момента работи като сценарист, понякога актьор и режисьор, по различни проекти.  Кога..

публикувано на 09.08.24 в 12:50

Песни за любовта в „Лято Арт“

Последният ден от инициативата „Лято Арт“ е за всички, които харесват джаз музиката, тангото, шансоните и всички онези любими песни, които разказват за любовта. Тази вечер в Ганушевата къща за първи път в Шумен гостуват певицата Джорджия Павлова и акордеонистът Илко Градев, които ще представят своя проект „Multilingual“ с подзаглавието „Музиката..

публикувано на 09.08.24 в 12:06