Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасяването на Хитрино - 11 дни риск

Главен комисар Николай Николов
Снимка: Радио Шумен
"И други цистерни изпускаха газ и при спасителната операция в Хитрино имаше риск от още експлозии". Това каза през журналисти главен комисар Николай Николов, началник на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Днес той беше разпитан по делото срещу машинистите на товарния влак Радослав Петков и Димитър Михнев. Николов даде показания за обезопасяването на цистерните след инцидента и евакуацията на хората от Хитрино. Той коментира и механизма на първата експлозия.
"Мисля, че има експертиза в тази посока. Първоначалният взрив е бил от една къща, в която е имало печка на твърдо гориво. Евакуацията беше точно заради това. Защото продължаваше да изтича газ и беше много сериозна опасността за втори взрив. Този втори взрив, ако беше възникнал, в ситуация, в която всички около 50 - 100 човека бяха струпани около жп цистерната, щеше да е фатален. Всичките 11 дни ситуацията беше рискова", посочи главен комисар Николай Николов
По делото беше разпитан и началникът на координационния център Тошко Бързилов, който свидетелства за спасителната операция. Заседанието продължава с разпит на служители на гара Хитрино, като се очаква показания да даде и Бисер Минчев, главен ревизор на НКЖИ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактика при засилен интерес

Над 12 000 души в България вече са си направили профилактичен тест за рак на дебелото черво. Повече от 2800 са тестваните в Североизточна България. Това показват данните от първите три седмици на кампанията, каза за Радио Шумен Елена Джамбазова от фондацията организатор "Лъчезар Цоцорков". Националният скрининг ще продължи до края на юни. Програмата..

публикувано на 23.04.24 в 16:10

Министър обратно в училище

С песни, цветя и подаръци посрещнаха служебния министър на образованието и науката Галин Цоков в шуменското II ОУ „Д-р Петър Берон”, където е учил и самият той. Министерството следи за ситуацията със заболелите деца от коклюш, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира Цоков. „В повечето училища, в които има случаи на..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

За нулеви злополуки на работа

Правилата не пречат на работата, те спасяват живот. А личният пример на работодателя е много важен за работника. Около това се обединиха днес в Шумен трудови инспектори и фирми, които бдят за безопасността на работното място, синдикалисти и социални партньори.  Дискусията беше приветствана от областния управител на Шумен проф. Добромир..

публикувано на 23.04.24 в 13:04

Доброто съществува

Мъж от силистренското село Брадвари намерил портмоне на 25-годишна жена от Шумен и го предал във Второ Районно управление във Варна. Днес портмонето беше предадено на собственичката. За това съобщават от шуменската полиция. На 14 април Кирилка Кирилова била на разходка в морската столица. Разходила се по крайбрежната алея, поседяла на пейка. Тръгнала..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Инспектират детските площадки

Мащабна годишна проверка на детските площадки ще започне в началото на май, съобщават от Община Шумен. Оглед ще бъде направен на 50 детски площадки в града, около 10 на територията на кварталите  „Макак“, „Мътница“ и „Дивдядово“ , както и около 20 обекта в селата. Освен състоянието на детските съоръжения ще бъдат проверени оградите, настилките,..

публикувано на 23.04.24 в 09:51

Подкрепа по фонд „Инвитро“

Девет семейства с репродуктивни проблеми ще получат финансова подкрепа от фонд „Инвитро“ на Община Шумен. Това решиха на заседание членовете на комисията, която разглежда постъпилите заявления. Общинският фонд осигурява финансова помощ веднъж годишно в размер до 1500 лева. Процедурите могат да бъдат извършени в здравни заведения на територията..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

Няма коклюш в Шумен засега

Към момента няма регистриран случай на коклюш в шуменска област, съобщи д-р Димитричка Радева-началник отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ Шумен.  Задължителните ваксини срещу заболяването, познато като „магарешка кашлица“, се правят на 2, 3 и 4 месец, а реимунизацията- на 16 месеца и на 6 години. В шуменска област имунизационният обхват в..

публикувано на 22.04.24 в 14:26