Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ срещу болнични на час

Промените в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, които Министерският съвет прие миналата седмица, влизат в сила със задна дата от началото на месец юли. Според измененията, болничните вече ще се изплащат не в дни, а в часове. Независимо от факта, че лекарят изписва болничния в дни. Според вносителите от социалното министерство, промените гарантират правата на работниците и служителите и на работодателите при сумирано изчисляване на работното време.

Но синдикатите са на по-различно мнение, каза за Радио Шумен д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ „Социална защита, безопасност и здраве при работа“.

"Наредбата касае всички работници и служители, но проблемът с изчислението на обезщетението почасово е това, което ни накара да кажем в КНСБ, че няма смисъл. Когато по график аз съм 12 часа на работа и в този ден се падне болничният ми, се притеснявам, че работодателят няма да плати 12, а 8 часа. Второ - не знам как ще се изчисляват майчинство, бременност, бащинство. Те са за по-дълъг период. Но ако работниците и служителите видят, че са им нарушени правата, тоест не им се плащат действителните часове болнички, когато са отсъствали, да се обръщат към нас, за да можем ние да им защитим интересите", посочи д-р Иван Кокалов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Променлива облачност

Сутринта на места ще се образуват мъгли.  През деня ще има променлива облачност, която на места временно ще намалява до слънчево време. Ще е почти тихо. Максималните температури ще са между 16° и 21°, за Шумен около 18°.

публикувано на 11.05.25 в 07:53

В новия бюджет - пари за ремонти и машини

Пари за улични ремонти, за придобиване на електромобил, лека кола, два трактора, моторни снегорини и за изграждане на детски площадки са заложени в новия бюджет на община Велики Преслав. Повече от 320 хил. лв. са заложени за закупуване на транспортни средства и повече от 70 хиляди за оборудване на машини. Общината има две общински предприятия, отговарящи..

публикувано на 10.05.25 в 14:12

Награди от конкурса "Учител на годината"

Сезел Ферад, педагог в Средно училище „Трайко Симеонов“ – Шумен е отличена в направлението „Млади учители“ в 28-тия конкурс „Учител на годината“.  От Североизточна България награда има и за Даниела Йорданова, старши възпитател в Обединеното общежитие за средношколци „Младост“ –  Силистра.  Тя  е с отличие в направлението „Възпитателна работа,..

публикувано на 10.05.25 в 08:28

Облачно и с валежи

Към 6:00 часа измерената температура на въздуха е от 8 градуса в Разград, 10 в Шумен, Силистра и Търговище, до 11 градуса в Русе. Дъждовно е в Шумен, Разград и Русе.  Атмосферното налягане в Шумен е 992 хектопаскала. Влажността на въздуха е 88%. Днес ще е облачно с валежи от дъжд които до обяд ще са интензивни в Югоизточна България с по-значителни..

публикувано на 10.05.25 в 07:18

Обвинен за убийство продължава да търпи най-тежката мярка

И Апелативният съд във Варна отказа да измени най-тежката мярка за неотклонение на обвинен в убийство, извършено по особено мъчителен начин. Айдън Х. е привлечен към наказателна отговорност за това, че на 8 септември миналата година е отнел живота на 28-годишна жена. Съдът счита, че продължителното му задържане ще осуети възможността той да..

публикувано на 09.05.25 в 15:37

Комисии готови за огледи

Стопаните могат да подават заявления за оценка на щети от падналите градушки до 10 работни дни след настъпване на събитието. За това напомнят от Министерството на земеделието и храните. Заявленията се подават в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Служителите на Общинските служби по земеделие са в пълна готовност..

публикувано на 09.05.25 в 14:10

Почит към ветераните

41 са останалите в страната ветерани от Втората Световна война. 23-ма от тях са над 100 годишни, 80 години след деня на победата над фашизма в Европа.  Само двама ветерани са в съюз на инвалидите в България - Велизарий Симеонов от Русе и капитан от запаса Димитър Аврамов от Петрич, който живее при сина си в Разград. На 1 март тази година Димитър..

публикувано на 09.05.25 в 11:28