Интересен разказ, свързан с историята на Царските конюшни в столицата, които неотдавна горяха. И за един човек от Североизтока, роден в Царските конюшни.
Днес е малко трудно да си представим каква е била някога внушителната сграда, разположена на площ от близо 8 декара на ъгъла на бул. „Княз Александър Дондуков" и бул. „Васил Левски". Зад високите стени, които отдавна се рушат, а скоро обгоряха, някога са се намирали Царските конюшни, а по-късно е съхранявана огромна част от автопарка на Фердинанд и семейството му.
Службата в Царските конюшни се е грижела за конете на царския дворец. Тя е създадена по времето на княз Батенберг. Към щала (конюшнята) имало и специални сервизни работилници за ремонт на превозните средства. Съхранявали са се също и каляските на царското семейство. В началото на ХХ век към царския щал се създава и автомобилна служба. Известно е, че княз Фердинанд не бил почитател на ездата. Затова предпочитал каляските, а след това и автомобилите. Тази страст била споделена и от синовете му, които впоследствие увеличили числото на колите в гаража.
Гаражът е изпълнявал функциите на музей. Там можело да се проследи историята на колите на царското семейство от Освобождението до 1944 година. Грижата за всички превозни средства, които са се намирали там, е била много сериозна.
За всичко това разказва нашият събеседник, син на човека, който от 1920 г. се е грижел за този специален гараж. Той се казва Стефан Койнов. През 30-те години на миналия век е роден в Царските конюшни и неговото ранно детство преминава там. Израснал е сред каляските и колите на царските особи, а по-късно (след 1944 г.), когато целият царски гараж е бил одържавен и сред колите на партийните величия. Той отдавна е преславски зет и това го свързва със Североизточна България. Вече е на 80 години и с интерес разказа пред Жулиета Герова за спомените си от софийските Царски конюшни.
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Семейството на второкласник от Търговище остана без дом след адски пожар, причинен от късо съединение. От документи до мебелите на фамилията, всичко е унищожено. Колеги и приятели на майката Стилияна Стефанова, която работи в голяма търговска верига, са неотлъчно до нея. Помагат й да разчиства опустошения от огъня апартамент в кв."Запад" 3...
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..