Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ковачевското кале - част от Византия

Архив
Снимка: Владимир Стойков

Основната задача пред археолозите, които проучваха Ковачевското кале тази година, беше да разкрият късноримските терми в крепостта. Едно съоръжение, което показва как са изглеждали баните през 5 век сл. Хр.

През последните години община Попово, на чиято територия се намира обектът, подпомага разкопките със средства, достатъчни за двумесечна работа. Разкриването на големия склад от над 1000 кв. метра през 2015 – 2016 година и на балнеума по-късно, прави впечатление и в Министерството на културата.

Така през тази година Ковачевско кале получава целева държавна субсидия и проучвателите успяват да изследват и внушителна сграда, която определят като търговско-административна.

Името на Ковачевското кале е дадено преди стотина години от чешкия археолог Карел Шкорпил по името на съседното поповско село Ковачевец. Все още археолозите не са готови да дадат информация как се е казвала тази крепост в древността. И все пак е възможно стесняване на периметъра им, защото от тези 300 крепости, за които пише хронистът Прокопий Кесарийски за 30 се знаят имената, но не е известно къде се намират. В случая с т. нар. Ковачевско кале - укреплението е установено, но името му липсва. 

Миглена Стефанова разговаря с ръководителя на разкопките в крепостта доц. Олег Александров за резултатите от тазгодишния археологически сезон, които все повече повдигат завесата на античния свят в региона.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мисли в зелено

Всеки тон рециклирана хартия спасява 13 дървета от изсичане. А електричеството на едно българско домакинство за цели две години може да се осигури от преработката един тон пластмаса. Един буркан от старо сладко или компот могат да ви осигуряват 4 часа осветление или 25 минути работа с компютър. Това са само част от ползите, които можем да..

публикувано на 19.03.24 в 07:51
Михаел Върбанов

Награди за млади дизайнери

С много награди под една мишница се завърна от две национални изложения шуменското дизайнерско студио за интериорен дизайн Love2Design. Специална награда за интериорен дизайн за 2023 година бе връчена за проекта на залите на Регионалния исторически музей в Шумен. Признанието е за високите естетически качества и индивидуалност на проекта...

публикувано на 18.03.24 в 08:37

Отличия за бъдещи медици

На специална церемония Фондация „Гален Темелков“ ще връчи стипендии на петима лау реати, излъчени чрез конкурс - един кандидат-студент и четирима студенти по медицина. Вече няколко години организацията работи по проекта "Пътят на Хипократ" и чрез различни по характер събития набира средства, за да подкрепи бъдещите медици и да ги насърчи да..

публикувано на 15.03.24 в 16:18

Градът на бъдещето

Иновационен лагер за будни ученици организираха Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ в Търговище и Народното читалище „Напредък- 1864“. Инициативата е по проект „Презареди бъдещето си“ и дава възможност на 20 ученици от гимназията да споделят идеите си по темата „Как виждам града на бъдещето“.   В..

публикувано на 15.03.24 в 08:15

Как да говорим с баба и дядо за евроизбори

2024 е годината на избори за членовете на Европейския парламент. В началото на юни над 400 млн. избиратели от 27 страни членки ще имат възможността да определят бъдещето на общността през следващите 5 години.  Измененията на климата, натискът от миграционните потоци, енергийната политика, споразуменията за постигане на финансова устойчивост в Европейския..

публикувано на 14.03.24 в 14:19

Почит към Неофит

Вратите на храма „Св. Георги“ в село Шуменци днес са отворени, а точно през олтара е сложен портретът на Негово светейшество патриарх Неофит. Ликът му вече е отрупан с цветя от жителите на тутраканското село, които от сутринта палят свещи и отдават своята почит към техния митрополит.  Розалина Чернева разговаря със свещеника на Шуменци отец..

публикувано на 14.03.24 в 13:38

платена публикация
Музеят в Исперих и новите технологии

Започнаха дейностите по проекта „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“. В края на миналата година Историческият музей в Исперих спечели финансиране от последната конкурсна сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии на стойност..

публикувано на 14.03.24 в 11:57