Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За лечебната сила на билките

Снимка: БГНЕС

От дълбока древност хората разчитат на силата на лечебните растения за здравето си. Съществуват сведения за употребата на билките и по българските земи около 3 века преди новата ера. В труда си „Изследвания върху растенията“ Теофраст, наричан баща на ботаниката, казва, че Тракия е най-богатият на лечебни треви район в тогавашния свят. Данните за славяните пък сочат, че те са се ползвали предимно от лечебните свойства на някои дървесни видове – бреза, бор, върба, ела, липа, клек, ясен. Един от първите източници за практиките на билколечение в българската държава е „Шестоднев“ на Йоан Екзарх (7 век), в който се описва лечението на плеврит с върба, кукуряк и топола. Богомилите също са били известни с народното си лечение. Народни лечители има и до днешен в България.

Сълза Стаменова ще ни срещне с билкаря Георги Андонов от Омуртаг. От 1982 г. той работи професионално като билкар, а от 2000 г. е член на Съюза на билкарите в България.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Селска гимназия за пример

Професионалната гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в силистренското село Средище ще бъде Център за високи постижения в направленията селско стопанство и автотранспорт. И досега училището е поддържало добра техническа база, а учениците му редовно се класират на челни места в национални състезания. Инвестицията в ново оборудване обаче ще превърне селското..

публикувано на 27.08.24 в 13:18

Грижа за възрастни хора

Фонд „Нашите родители“ на Фондация BCause финансира проекти на неправителствени организации за подпомагане на възрастни хора в малки населени места. Тази година са осигурени средства за реализацията на 13 идеи – най-много от началото на съществуването на фонда досега, тъй като са постъпили дарения от близо 100 000 лв. Всички те са разпределени за..

публикувано на 27.08.24 в 08:28

От Виноградовка до Зайчино ореше

Преди 30 години инженерът по хранителни технологии Мария Николова напуска и професията, и страната си. Тя е бесарабска българка, родена в село Виноградовка - Украйна. Разказва, че там са я наричали българка, тук – рускиня. Живее в новопазарското село Зайчино ореше, а работи в Нови пазар, където вече 20 години е партньор в Женското сдружение..

публикувано на 26.08.24 в 16:28

Иде ли целебната вода в Мараш?

Ендоскопска сонда с камери е спусната в тръбата в село Мараш и е установено запушване на около 350-ия метър. Това каза за Радио Шумен зам.-кметът по европейски програми, екология и туризъм Даниела Русева. Нова фирма ще направи повторно обследване, както и отпушване на тръбата, каза още Даниела Русева: "Управителят на фирмата идва..

публикувано на 26.08.24 в 15:34
Мадарският конник

Мадарският конник без скеле

Скелето под уникалния скален релеф Мадарски конник, което беше издигнато преди близо 30 години, за да улеснява наблюдението на скалата, най-после ще бъде премахнато. То не се ползва от никоя институция, учени от БАН, които осъществяват мониторинг, го правят по друг начин, каза за Радио Шумен директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Даниел..

публикувано на 26.08.24 в 15:02

Доброволци на разкопки

Доброволци от осем държави в Европа, Америка и Африка са почти месец във Велики Преслав за участие в археологически разкопки, популяризиране на културното наследство и местните забележителности. Фондация „Опън Спейс“ организира дейностите и пребиваването на младежите.  Организатор на всичко това е Пепа Пенева, която разказа за Радио Шумен, че проектът..

публикувано на 26.08.24 в 11:58

Събрало се наше село

Когато душата пей и танцува, без вино човек е готов да лудува! С това мото посреща гостите си днес разградското село Побит камък. Наследниците на балканджии организират 4-тият Народен събор „Събрало се наше село“. Празникът ще започне с изпълнение на химна на Побит камък от вокалната група към местното читалище. По традиция участници и гости ще..

публикувано на 24.08.24 в 15:02