Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът с туристическата спалня - в съда

2
Снимка: Росица Стайкова

Казусът със стопанисването на туристическата спалня във Велики Преслав влиза в съда. След като за трети път Общинският съвет не взе решение дали спалнята да се предостави безвъзмездно на туристическо дружество „Патлейна“ или срещу наем, въпросът ще се разгледа от Административния съд.

Докладната влезе за трети път на сесия, след като предходните решения бяха върнати и от кмета на Велики Преслав, и от областния управител на Шумен. Днес 9 съветници от общо 17 гласуваха „за“ безвъзмездно използване, а 8 гласуваха за отдаване под наем. За да се вземе окончателно решение, са необходими 12 гласа, тъй като се изисква квалифицирано мнозинство.

На сесията бяха разгледани и други въпроси - 12 000 лева от бюджета ще бъдат пренасочени за дофинансиране на Средно училище „Черноризец Храбър“. Отхвърли се предложението да се постави електронен часовник върху фасадата на читалището във Велики Преслав. Предстои гласуването на заплатите на кметовете и на данъците за моторните превозни средства.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дадоха мандат на кмета да спасява "Тича"

Да бъде свикано заседание на Асоциацията по ВиК, в което представителят на община Шумен да поиска закупуването и поставянето на нивомер с възможност за онлайн излъчване на данни за количествата вода в язовир „Тича“.  За това гласуваха почти единодушно общинските съветници от Шумен. В дневния ред на заседанието на Асоциацията трябва да бъде поставен и..

публикувано на 27.02.25 в 16:34

Шумен чества 3 март

С тържествена програма и празничен концерт ще бъде отбелязан 3 март в Шумен.  В 09:00 ч. в храма „Свето Вознесение Господне“ ще бъдат отслужени заупокойна молитва за загиналите за Освобождението на България и молебен за здраве. След това на паметните плочи на опълченците от Шумен и от Шуменско пред храма ще бъдат поднесени венци и цветя..

публикувано на 27.02.25 в 16:31

Нов правилник за младежките проекти

Новият правилник за кандидатстване, оценяване и отчитане на младежки проекти беше приет почти единодушно на заседанието на Общинския съвет в Шумен.   Документът, представен от администрацията, въвежда лимит във финансирането на младежките проекти до 4000 лв., ограничава срока за кандидатстване в две седмици от годината и не признава редица разходи, които..

публикувано на 27.02.25 в 12:58

Община Шумен готова за еврото

Изменения в 27 общински наредби, които са синхронизирани с изискванията на Закона за въвеждане на еврото в България прие без дискусия Общинският съвет в Шумен.  “За” промените гласуваха 34 общински съветници, един се въздържа. “Против” бяха единствено тримата съветници на партия “Възраждане”. Според Закона за въвеждане на еврото в..

публикувано на 27.02.25 в 11:42

Санитарен кордон за "Възраждане" в Шумен

Голяма част от шуменските общински съветници излязоха от сесийна зала по време на изказване на Борислав Костов от партия "Възраждане".  Той изчете декларация срещу приемане на еврото и в защита на вандалския протест в София през уикенда. Костов обвини медиите в двойни стандарти при отразяването на събития и ги призова по-добре да..

публикувано на 27.02.25 в 10:51

Делят сграда на две читалища

Първият етаж от сградата на читалището в село Белокопитово да бъде предоставена безвъзмездно на Народното читалище "Победа", а вторият да остане за по-старото Народно читалище "Надежда".  Това решиха общинските съветници на Шумен. Гласуването им бе посрещнато с бурни аплодисменти от десетките жители на село Белокопитово, които се оплакаха, че..

публикувано на 27.02.25 в 10:31

Вдигат нов храм в Добруджанския квартал

„Зелената светлина“ за изграждането нов храм в Добруджанския квартал в Шумен е дадена от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Това съобщават от администрацията. На среща с кмета на община Шумен проф. Христо Христов Владиката определи като „голяма идея“ споделената от проф. Христов инициатива на..

публикувано на 27.02.25 в 10:15