Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Русе няма желаещи да работят в ТЕЛК

Снимка: БГНЕС

Два състава на трудово-експертни лекарски комисии работят към Университетската болница "Канев" в Русе. Това разделение се е наложило както поради високия брой пациенти, така и заради разнообразието от заболявания, които трябва да получат експертни решения.

Лекарките Лиляна Тончева и Ирина Димитрова са председатели на Първи и Втори ТЕЛК състава в Русе. В екипите им има специалисти по вътрешни болести, нервни заболявания, хирургия, психиатрия, очни болести, пулмология и педиатрия. След като стана ясно, че прокуратурата извършва проверки за фалшиви ТЕЛК решения, медиците са меко казано учудени. Не защото са безгрешни, а защото само тази инстанция досега не ги е проверявала. Отговорността им е голяма, лична и финансова.

„Всеки дебне всеки, защото отговорността е солидарна и защото плащаме крупни суми и защото законът допуска плащания, преди да има окончателно решение от органите на медицинската експертиза. Ние сами себе си ограничаваме, един друг се ограничаваме в работата. След това има втора проверка от органите на РЗИ. След това има трета проверка от комисията на НОИ. Всяка обжалено решение отива в НЕЛК. След НЕЛК може да се обжалва и да се гледа от Административен съд и от ВАС. Не мога да си представя повече контрол от този“.

Документите, които се събират в ТЕЛК комисиите, се съхраняват 40 години. Това дава основание на всеки да проверява всичко за този период. Такова право имат Сметната палата, полицията, НЕЛК, Министерство на здравеопазването и др. Въпреки това обаче има съмнения за фалшификати.

Д-р Лиляна Тончева и д-р Ирина Димитрова предупреждават, че няма желаещи да работят в ТЕЛК. „Заплатите са ниски. Контролът е неприятно голям. Пациентите са перманентно недоволни, държат се грубо, арогантно, нагло“, обясниха те. Според тях реформата в ТЕЛК не може да е изолирана, трябва да има реформа в цялото здравеопазване.

Тези лекари работят с документи. Те не могат да проверят например дали на някого от пациентите им аортата му е стеснена и поради това е с намалена работоспособност, тъй като просто нямат техника за проверка, а и не им е това работата. Доверяват се на колегите си преди тях. Там какво се случва – това трябва да се провери и ако има доказателства, трябва да има и наказание за виновните.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природата в нашите ръце

Коледна изложба откриха днес младежи от клуба „Природата в нашите ръце“ в шуменската Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии. В кръжока участват ученици със специални образователни потребности, които учат в училището. Сред тях са Виктория и Стивън. От подръчни материали правим елхички, човечета, коледни украси,..

публикувано на 18.12.24 в 13:45
Архив

Коледа на колела

На традиционно велосипедно шествие "Коледа на колела" на 21 декември канят шуменци и гостите на града от велоклуб "Илчов баир". То ще се състои за десети път. Сборният пункт на участниците е пред сградата на община Шумен от 11:00 ч. в събота. Поканени да се включат са всички, които могат да управляват велосипед и са на възраст, която им позволява..

публикувано на 18.12.24 в 08:32

Музикален подарък за шуменци

Известните шуменски пианисти Хасан и Ибрахим Игнатови ще подарят на шуменци специален празничен концерт. Двамата братя доказват, че за тях музиката е не само изкуство, но и мисия да вдъхновяват младите таланти. Наскоро близнаците пианисти подписаха договор с музикална компания и публикуваха първия си албум "Спомени" с авторски произведения. Малко..

публикувано на 18.12.24 в 07:10
Десислава Петрова - заместник-кмет на община Шумен по бюджет и финанси

Такса смет влиза на сесия

Общинската администрация на Шумен предлага за следващата година такса смет да се завиши с 30%. Според изчисленията на администрацията, са нужни 11 089 545 лв., в тази сума са и 1 млн. лв. за населените места извън общинския център. Очаква се завишение и на количеството отпадъци през 2025 г. с 2 хиляди тона.  Още за причините за повишаване на такса..

публикувано на 16.12.24 в 15:30

Славеят на Шумен

,,Шуменци имат своя подранил коледен подарък. Тази победа дълго ще се помни. Най-добрата! Заслужена награда! Поздравления! Горди сме с теб!“. Това е само малка част от написаното в социалните мрежи за Славея Иванова от Шумен, която снощи стана големият победител в "Гласът на България“.  ,,Силни аплодисменти за Славея и за дългия ѝ път към победата,..

публикувано на 16.12.24 в 15:20

Как да се предпазим от финансови пирамиди?

От десетилетия у нас периодично чуваме, че се е сринала някоя финансова пирамида и хиляди хора са останали без своите спестявания. Някои от тях са предприели и сериозни рискове, ипотекирали са жилища, продали са имоти и са вложили всичко, което притежават, в името на бързата печалба.  Преди точно 10 дни осъмнахме с новината, че BETL спря изплащането..

публикувано на 16.12.24 в 15:02

Деца с послания

През тези дни на много места се изработват картички и сувенири по повод предстоящите коледни и новогодишни празници.  Към подобна инициатива се присъединиха и деца от Детска градина „Космонавт“ в Шумен. Част от тях, заедно със своите учители, отидоха в Народно читалище „Тодор Петков-1963“, за да направят картички за своите близки, а някои и до Дядо..

публикувано на 16.12.24 в 08:46