Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Русе няма желаещи да работят в ТЕЛК

Снимка: БГНЕС

Два състава на трудово-експертни лекарски комисии работят към Университетската болница "Канев" в Русе. Това разделение се е наложило както поради високия брой пациенти, така и заради разнообразието от заболявания, които трябва да получат експертни решения.

Лекарките Лиляна Тончева и Ирина Димитрова са председатели на Първи и Втори ТЕЛК състава в Русе. В екипите им има специалисти по вътрешни болести, нервни заболявания, хирургия, психиатрия, очни болести, пулмология и педиатрия. След като стана ясно, че прокуратурата извършва проверки за фалшиви ТЕЛК решения, медиците са меко казано учудени. Не защото са безгрешни, а защото само тази инстанция досега не ги е проверявала. Отговорността им е голяма, лична и финансова.

„Всеки дебне всеки, защото отговорността е солидарна и защото плащаме крупни суми и защото законът допуска плащания, преди да има окончателно решение от органите на медицинската експертиза. Ние сами себе си ограничаваме, един друг се ограничаваме в работата. След това има втора проверка от органите на РЗИ. След това има трета проверка от комисията на НОИ. Всяка обжалено решение отива в НЕЛК. След НЕЛК може да се обжалва и да се гледа от Административен съд и от ВАС. Не мога да си представя повече контрол от този“.

Документите, които се събират в ТЕЛК комисиите, се съхраняват 40 години. Това дава основание на всеки да проверява всичко за този период. Такова право имат Сметната палата, полицията, НЕЛК, Министерство на здравеопазването и др. Въпреки това обаче има съмнения за фалшификати.

Д-р Лиляна Тончева и д-р Ирина Димитрова предупреждават, че няма желаещи да работят в ТЕЛК. „Заплатите са ниски. Контролът е неприятно голям. Пациентите са перманентно недоволни, държат се грубо, арогантно, нагло“, обясниха те. Според тях реформата в ТЕЛК не може да е изолирана, трябва да има реформа в цялото здравеопазване.

Тези лекари работят с документи. Те не могат да проверят например дали на някого от пациентите им аортата му е стеснена и поради това е с намалена работоспособност, тъй като просто нямат техника за проверка, а и не им е това работата. Доверяват се на колегите си преди тях. Там какво се случва – това трябва да се провери и ако има доказателства, трябва да има и наказание за виновните.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дини от Господа

3 август е Световният ден на динята. Празник много разпространен в Америка,  където популярни са състезанията със замерване с дини и надплюване с динени семки. И в шуменското село Салманово си имахме пищен празник, но бостаните намаляха, все по-малко хора отглеждат дини в селото. Разбира се, сергиите в Шумен не страдат от липса на..

публикувано на 03.08.24 в 10:30

Автомобил на век показват в Разград

Ако сте ценители на красивите, ретро и много здрави автомобили, в събота ще бъде пълно с такива в Разград. От 9 часа среща в Градския парк си дават собственици на коли и мотоциклети, които имат поне 30-годишна история. Инициатор на второто издание на Ретро парада е местният клуб „Абритус“. Неговият председател Веселин Ковачев е решил да..

публикувано на 03.08.24 в 05:40

"Акага" за първи път в Шумен

За пръв път група „Акага“ ще свири в Шумен. Музикантите ще пристигнат в града в неделя, 4 август, по покана на община Шумен.  Хитовете на бандата сред постоянната експозиция на открито ще поставят финал на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“ и Седмия пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. Концертът започва в 18:00 часа на..

публикувано на 02.08.24 в 15:46

Сцена за таланти

Потребители от 27 социални услуги в община Шумен се срещнаха днес на платото край Шумен, за да споделят своите таланти и умения, за да се повеселят, да изразят себе си по начин, който им харесва и да покажат как се развиват и доколко ги удовлетворят заниманията в различните центрове за социални услуги.  Празник на творчеството „Таланти в социалните..

публикувано на 02.08.24 в 14:51

Наталия и Гарет от селото под скалите

Рускинята Наталия Нахаева и Гарет Лангли от Южна Африка са сред сравнително новите жители на каспичанското село Кюлевча. Тя е строителен инженер, а той е бивш военен. Срещат се в Литва, но заживяват в България. Общо двамата имат 7 деца от първите си бракове. При тях в момента е една от дъщерите на Наталия, която от Мексико е дошла с малкото си..

публикувано на 02.08.24 в 14:08
Светлин Радославов – Свет

Световноизвестен цигулар на родова среща

Световно известният цигулар Свет Радославов ще присъства на среща на рода Челебиеви в Смядово на 3 август. Светлин Радославов, известен по световните сцени като Свет, е един от стотиците потомци на   Герджик Стойко Челеби от Смядово, живял в началото на XIX век – виден за времето си свирач и майстор на инструменти. Над хиляда са потомците..

публикувано на 01.08.24 в 16:44
инж. Емил Гелов, директор на РДГ-Шумен

Секачи бракониери бъркат ниви с гори

Горски инспектори от Регионалната дирекция по горите в Шумен (РДГ-Шумен) тази седмица по сигнал попаднаха на два тира, натоварени с 90 кубика дървесина, по-голяма част от която е назаконно отсечена. Нарушението е извършено след позволително за почистване на самозалесили се земеделски територии в района на село Риш. Това е най-голямото количество..

публикувано на 01.08.24 в 15:38