„На всяка пресконференция на БСП се изричат много неистини, да не кажа лъжи“. Това заяви пред журналисти кметът на Шумен Любомир Христов по повод изнесената вчера информация от депутата Иван Иванов за съмнения, че в Общината се провеждат нагласени обществени поръчки за „един кон“. От БСП обявиха, че ще внесат сигнал до прокуратурата. Кметът на Общината Любомир Христов днес показа списък от общо 25 обществени поръчки за периода 2008 г. – 20015 г., чийто изпълнител е една и съща фирма.
"Каква ми е молбата към г-н Иванов? След като се вживява в такъв борец за честност и правда, аз бих го помолил, когато внася искане за проверка, да внесе такова и за този период за тези 25 състезания, спечелени от същия кон. Нека съобщи и името на коня, който визира. Ако не може да отгатне загадката, аз ще му подскажа и ще му съдействам с предоставянето на документи за бъдещата работа на органите, които той иска да сезира", посочи кметът.
Любомир Христов изнесе и данни за наложени финансови корекции по европейски проекти в периода, когато БСП е управлявала Общината. Той обясни, че част от причините за корекциите са съмнения за дискриминационни критерии за подбор, неправомерно съкращаване на сроковете за получаване на оферта, недостатъчен достъп до документи за кандидатстване и други. В отговор на изразеното твърдение от съветниците от БСП, че в бюджета за тази година няма заложени средства за окончателно наложени финансови корекции, заместник-кметът по финансите Татяна Костова посочи, че такъв буфер е заложен.
"В нашите обяснения към бюджета е много точен записът - 500 000 лв. за временен безлихвен заем между бюджетни сметки и сметки за средства от ЕС. Предвидени са и 500 000 лв. за съфинансиране на общински проекти, изпълнявани със средства от ЕС", посочи Костова.
Заместник-кметът по икономически и стопански дейности на Шумен Росица Антонова обясни, че за предходните два кметски мандата има наложени корекции за някои проекти, като тяхната стойност е между 5 и 15%. Единственият проект, по който санкцията е за цялата сума, е по поръчката за стадиона в квартал „Дивдядово“. Все още текат проверки по проекта за водния цикъл. За първата му фаза има наложени санкции за на 1 милион лева.
Учениците в осем общини в Шуменска област преминават в дистанционно обучение на 20 и 21 февруари със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В Регионалното управление на образованието в Шумен по-рано днес постъпиха уведомления от общините Венец, Шумен, Каспичан, Каолиново, Нови пазар, Смядово, Велики Преслав и Хитрино за..
Движението в шуменска област вече е възстановено без ограничения, съобщиха от ОДМВР-Шумен. Забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги беше въведена за пътя Шумен-Силистра. Полицейски екипи са на обход по републиканската пътна мрежа. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя. Към..
Осигурен е топлият обяд за всички ползватели на услугата, както в Шумен, така и в селата в общината, независимо от лошите метеорологични условия, съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване в община Шумен Светослава Хайнова. Във връзка с въпроси от медии, изпълняващият длъжността кмет доц. Виктория Ковчазова, посочва, че на 20..
Паднал бор върху електропровод е причина за спиране на електрозахранването в шуменските села Ивански, Кълново и Янково. Това съобщи за Радио Шумен Петя Попова- директор "Корпоративни комуникации и маркетинг" в електроразпределителното дружество. Аварийни екипи работят за премахване на дървото и токът ще бъде пуснат до края на работния ден...
Допълнителни екипи от всички звена на ОДМВР-Шумен са на обход по републиканската пътна мрежа. Това съобщиха от Областната дирекция. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя. До 14:00 часа е в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги по пътя Шумен-Силистра. Екипи на "Пътна..
Със закъснение се движат автобусите от автогара Шумен, но към момента линиите се изпълняват. Това съобщиха дежурните диспечери. За село Риш е имало затруднения тази сутрин, но в 13:00 часа ще бъде пуснат автобус за населеното място. Изпълняват се линиите и към Смядово и Нови пазар. До момента няма спрени автобуси заради зимната обстановка.
В 00:43 часа в РДПБЗН Шумен е получен сигнал за пожар в отдушник на жилищен блок на ул.„Цар Освободител“ в Нови пазар. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР- Шумен. На място е изпратен екип на РСПБЗН Нови пазар. След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен. Най- вероятната причина за възникването на огъня е неправилно..