Данъчната кампания по събиране на местните данъци и такси за 2019 г. официално започва от днес, 13 февруари. До 1 март собствениците на недвижими имоти ще получат по пощата съобщения за дължимите от тях суми за данък сгради, такса битови отпадъци и данък върху моторните превозни средства. Съобщенията ще бъдат разпратени до всяко данъчно задължено лице с размера на данъка за 2019 г. Начините за плащане, банковите сметки и телефони също ще бъдат посочени в известията.
Съгласно Закона за местните данъци и такси, данъкът върху недвижимите имоти, таксата за битови отпадъци и данъкът върху моторните превозни средства се събират на две вноски. Първата – до 30 юни и втората – до 31 октомври. Всички данъчнозадължени лица могат да платят своите задължения с 5% отстъпка, ако внесат пълния размер в срок до 30 април. Проверка на задълженията може да се направи на интернет страницата на местната администрация чрез КИН /клиентски идентификационен номер/. Услугата за издаване на КИН е безплатна и се предоставя от общинската данъчна служба.
През тази година има промяна на ставките за облагане на МПС поради изискванията на Закона за местните данъци и такси. За община Шумен не се налага предеклариране на моторните превозни средства, тъй като общинската администрация е извършила промените по служебен път. Въпреки това, от данъчната служба препоръчват на собствениците на МПС да носят големия талон за справка при необходимост преди заплащане на задължението.
Плащанията в брой стават на касите в отдел „Местни данъци и такси“ в сградата на общинската администрация на бул. „Славянски“ №17. Работното време е от 8.30 ч. до 18.30 ч. без прекъсване.
За улеснение Община Шумен предлага и други начини за плащане, от които гражданите могат да се възползват:
1. Чрез ПОС-терминал на касите на Общинската данъчна служба;
2. В брой на обособени пунктове на „Фаст Пей ХД” АД
– гр. Шумен, бул. „Славянски” №17, етаж 1 в Центъра за информация и услуги,
– обособени пунктове за обслужване на гражданите в цялата страна на „Фаст Пей ХД” АД – по градове с адрес и работно време на сайта на „Фаст Пей ХД” АД – www.fastpay.bg;
3. В брой в офисите на „Изипей” АД за обслужване на гражданите в цялата страна – по градове с адрес и работно време на сайта на www.easypay.bg;
4. По Интернет чрез www.ePay.bg от регистрирани клиенти на „Изипей” АД с дебитни и кредитни карти – VISA и MasterCard;
5. Чрез Интернешънъл Асет Банк АД – в офисите на банката и чрез сайта на банката www.iabank.bg;
6. Чрез клоновете на Български пощи ЕАД;
7. Чрез банков превод по банковата сметка на Община Шумен в Интернешънъл Асет Банк АД София, клон Шумен BIC:IABGBGSF,БАНКОВА СМЕТКА:BG 85 IABG 7477 8400 5867 00
Учениците в осем общини в Шуменска област преминават в дистанционно обучение на 20 и 21 февруари със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В Регионалното управление на образованието в Шумен по-рано днес постъпиха уведомления от общините Венец, Шумен, Каспичан, Каолиново, Нови пазар, Смядово, Велики Преслав и Хитрино за..
Движението в шуменска област вече е възстановено без ограничения, съобщиха от ОДМВР-Шумен. Забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги беше въведена за пътя Шумен-Силистра. Полицейски екипи са на обход по републиканската пътна мрежа. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя. Към..
Осигурен е топлият обяд за всички ползватели на услугата, както в Шумен, така и в селата в общината, независимо от лошите метеорологични условия, съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване в община Шумен Светослава Хайнова. Във връзка с въпроси от медии, изпълняващият длъжността кмет доц. Виктория Ковчазова, посочва, че на 20..
Паднал бор върху електропровод е причина за спиране на електрозахранването в шуменските села Ивански, Кълново и Янково. Това съобщи за Радио Шумен Петя Попова- директор "Корпоративни комуникации и маркетинг" в електроразпределителното дружество. Аварийни екипи работят за премахване на дървото и токът ще бъде пуснат до края на работния ден...
Допълнителни екипи от всички звена на ОДМВР-Шумен са на обход по републиканската пътна мрежа. Това съобщиха от Областната дирекция. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя. До 14:00 часа е в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги по пътя Шумен-Силистра. Екипи на "Пътна..
Със закъснение се движат автобусите от автогара Шумен, но към момента линиите се изпълняват. Това съобщиха дежурните диспечери. За село Риш е имало затруднения тази сутрин, но в 13:00 часа ще бъде пуснат автобус за населеното място. Изпълняват се линиите и към Смядово и Нови пазар. До момента няма спрени автобуси заради зимната обстановка.
В 00:43 часа в РДПБЗН Шумен е получен сигнал за пожар в отдушник на жилищен блок на ул.„Цар Освободител“ в Нови пазар. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР- Шумен. На място е изпратен екип на РСПБЗН Нови пазар. След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен. Най- вероятната причина за възникването на огъня е неправилно..