27 души са болните от морбили към момента в страната. В Националния център по заразни и паразитни болести продължават да пристигат проби на хора, които са проявили симптоми на морбили или пък са били в контакт със заразените. Според здравните власти, въпреки че епидемичният взрив от Благоевград се разраства и болестjа достигна София, засега няма риск от епидемия от морбили, каквато се наблюдава в съседни страни. Правят се обаче опити да се създаде паника на базата на това, че обществото ни не е достатъчно информирано за заболяването морбили и каква е неговата клинична симптоматика.
Хората трябва да знаят, че морбили е силно заразно инфекциозно заболяване и могат да се заразят при контакт с болен дори при малка концентрация на вируса. Според медицитеь единственият начин за предпазване от морбили е поставянето на ваксина, която е задължителна според имунизационния ни календар. Задължителните ваксини обаче станаха повод за истинска битка между подкрепящите задължителната ваксинация и нейните противници.
Според председателя на Сдружение „Етика в медицината” адвокат Екатерина Станчева, безспорно е, че морбили е остро заразно инфекциозно заболяване и всички трябва да положим усилия, за да може цялото общество да се предпази, като спазваме указанията на медиците. Пресилено е обаче да се твърди, че у нас има антиваксинално движение, смята адвокат Екатерина Станчева. Според нея, за антиваксъри са набедени хора, които просто питат и разпитват личните си лекари за ползите и вредите от ваксините.
Още по темата чуйте от интервюто на колегата Георги Софронов с председателя на Сдружението „Етика в медицината” адвокат Екатерина Станчева.
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..