Нов, по-висок бюджет, по-голяма мобилност и повече възможности за младите хора. Това са намеренията, свързани с „Еразъм +“, една от най-старите програми в Европейския съюз. Преди дни депутатите от Комисията по култура и образование в Европарламента предложиха трикратно увеличаване на средствата по програмата от 2021 г. до 2027 г.
Как работи програма „Еразъм +“ и какъв е интересът към нея в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", който участва в обмена на студенти и преподаватели още от учебната 2002 – 2003 г.
14 студенти от висшето училище са включени в програмата през настоящия семестър. В момента един от тях е на практика по „Еразъм +“, а други двама се подготвят да започнат стажове по програмата, заяви Елица Станачкова - главен координатор на „Еразъм +“ в Шуменския университет. Условията за кандидатстване не са променени – всички бакалаври, магистри или докторанти в редовна или задочна форма на обучение могат да подадат документи. Задължителен е успехът – не по-малко от 4.50 и до два невзети изпита.
За да учат в Шуменския университет по „Еразъм +“, този избор до средата на лятото са направили 6 студенти от чужбина. Сред тях е и Рашит Унчу, възпитаник на университета в Анкара в специалността „Български език и литература“.
Още двама приятели на Рашит от столицата на Турция идват в България на практика по програмата „Еразъм +“. Те обаче се насочват към София и Велико Търново и за него остава Шумен. Избор, за който Рашит не съжалява.
Предпочитанията на студентите отвън да се обучават в Шуменския университет за Елица Станачкова – главен координатор на Еразъм +, имат своето логично обяснение. Освен с удобството на малкия град и богатото културно-историческо наследство в близост, външните студенти намират и още удобства във висшето училище в Шумен.
През последните 1 – 2 години студентите от чужбина, които са на практика по „Еразъм +“ в Шуменския университет, основно се обучават във Факултета по информатика и математика. Следват българската, турската и английската филология.
Репортаж по темата на Миглена Стефанова.
Днес ви срещаме с едно малко славейче. Тя е от Смядово, на девет години е, казва се Ивайла Димитрова и е ученичка в четвърти клас на училище ,,Св. св. Кирил и Методий“ в града. Ивайла се ражда незряща. Благодарение на семейството, учителите и приятелите си тя се чувства пълноценна. И дори през последните години печели призови места на певчески..
Дали с основание, или без основание, традиционно по празници цените тръгват нагоре. В такива дни обаче хората не са склонни да се лишават от месо и други продукти, които в делника може и да не купят. От това се възползват доставчиците, които преди празнични дни вдигат цените, което изненадва и търговците на дребно. Доколко шуменецът е склонен да..
Коледна изложба откриха днес младежи от клуба „Природата в нашите ръце“ в шуменската Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии. В кръжока участват ученици със специални образователни потребности, които учат в училището. Сред тях са Виктория и Стивън. От подръчни материали правим елхички, човечета, коледни украси,..
На традиционно велосипедно шествие "Коледа на колела" на 21 декември канят шуменци и гостите на града от велоклуб "Илчов баир". То ще се състои за десети път. Сборният пункт на участниците е пред сградата на община Шумен от 11:00 ч. в събота. Поканени да се включат са всички, които могат да управляват велосипед и са на възраст, която им позволява..
Известните шуменски пианисти Хасан и Ибрахим Игнатови ще подарят на шуменци специален празничен концерт. Двамата братя доказват, че за тях музиката е не само изкуство, но и мисия да вдъхновяват младите таланти. Наскоро близнаците пианисти подписаха договор с музикална компания и публикуваха първия си албум "Спомени" с авторски произведения. Малко..
Общинската администрация на Шумен предлага за следващата година такса смет да се завиши с 30%. Според изчисленията на администрацията, са нужни 11 089 545 лв., в тази сума са и 1 млн. лв. за населените места извън общинския център. Очаква се завишение и на количеството отпадъци през 2025 г. с 2 хиляди тона. Още за причините за повишаване на такса..
,,Шуменци имат своя подранил коледен подарък. Тази победа дълго ще се помни. Най-добрата! Заслужена награда! Поздравления! Горди сме с теб!“. Това е само малка част от написаното в социалните мрежи за Славея Иванова от Шумен, която снощи стана големият победител в "Гласът на България“. ,,Силни аплодисменти за Славея и за дългия ѝ път към победата,..