Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отвъд травмите и траура

ECHO (European Cultural Heritage on the Stage) е международен проект в областта на културата, наследството и изкуствата, който има за цел да подобри културното производство и да укрепи европейското чувство за принадлежност чрез съчетаване на съвременното художествено творчество с тъмното културно наследство на местните общности в Европа. Фотографията, видеото, живописта и занаятите са средствата, които се използват в него  за разкриване на материалното и нематериалното местно наследство. Твърди се, че справянето с травматичните преживявания и травматичното наследство има терапевтични ефекти. ECHO се фокусира върху “Тъмното наследство” като част от местната идентичност, оформена от “неизвестните” и “неспоменатите” факти, които травмират група хора и определят тяхната култура. Селата и градовете са белязани от травматични събития, свързани с войни, геноциди, масови убийства, етнически конфликти, политическо или социално потисничество, разграбване на собственост, насилие и смърт, които са врязани в тяхното наследство, материално и нематериално. Проектът се обръща както към спомените от войните през 90-те години на XX век в бивша Югославия, така и към незавършените или изоставените паметници и сгради на социализма в урбанистичните пространства около нас.

От четвърти до седми април 2019 г. във Велики Преслав ще се съберат заедно артисти и творци от България, Гърция, Македония и Сърбия, участвали в едномесечни арт-резиденции в Битоля (Македония) и Нови Сад (Сърбия), за да пресъздават травмите и възстановяването след тях, по своя експресивен начин. Авторите, които ще бъдат представени в изложба в рамките на проекта са: Мартина Лапика и Иванка Любомирова Ставрева от България, Depy Antoniou и Aristaios Tsousis от Гърция, Ljubica Meshkova – Solak и Kiril T. Konstantin от Македония, Snezana Petkovic и Bojan Josic от Сърбия, Stratis Vogiatzis и Yorgos Samantas от Caravan Project Productions, и фотографите: Стоян Николов и Иван Григоров от България. Спомени за миналото, с призив да не се повтаря никога повече е мотото на експозицията. Всички изложби, инсталации, пърформанси и срещи с изкуството ще се случат в сграда, която в близкото минало е използвана за хотел от Балкантурист. Знаково пространство за местните хора, които не само празнуват своите абитуриентски балове, сватби и юбилеи, но и участват с доброволния си труд в нейното построяване. Днес тя прилича на сграда, опустошена от военен конфликт. И макар че в града (и в България) през последните 50 години не помним да е имало военен конфликт, разграбването и опустошаването й е факт. Програмата на арт форума започва на 4 април с откриване на изложба от 17:30 часа в сградата на бившия хотел "Балкантурист". Завършва на 7 април с церемония от 11:30 часа на същото място.

Проектът се финансира от програма „Creative Europe” на ЕС, Национален фонд Култура, с подкрепата и домакинството на Община Велики Преслав, Археологически музей Велики Преслав и Пенсионен фонд „Съгласие“, в партньорство с Inter Alia (Гърция), Sfera (Македония), Vojvodina Civic Centre (Сърбия) и Фондация „Опън Спейс“ (България). Координатор за България е Open Space Foundation. Още можете да чуете от разговора с Пепа Пенева от фондацията.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майсторски класове в Търговище

Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото  “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки.  В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...

публикувано на 16.12.24 в 08:58

"Една различна Коледа" в Шумен

Коледна магия сътвориха учениците от Трето ОУ "Димитър Благоев" в спектакъла "Една различна Коледа". Концертът в Младежкия дом обедини традиции и съвременност, като показа многобройните таланти на възпитаниците на учебното заведение.  Пред препълнената зала децата пяха, танцуваха, пресъздаваха обичаи и се забавляваха. Най-добрите получиха награди за..

публикувано на 16.12.24 в 06:28

Награди в Зимния салон

Шуменските художници Радослав Ценов, Валерий Желязков и Володя Хубанов получиха парични награди за най-добре представяне в Зимния салон на творческите си организации. Отличията връчи кметът на община Шумен проф. Христо Христов.  Поощрения и грамоти взеха Валентин Кулев, Мариана Петкова и Надежда Русева.  От няколко години авторите се оценяват от..

публикувано на 13.12.24 в 09:24

"Снежен сън" за децата

Премиера на пиесата „Снежен сън“ в Драматично-кукления театър в Силистра ще зарадва най-малките си зрители, съобщи за БТА директорът на културната институция Златина Станева.  „Снежен сън“ е пиеса, в която се разказва как джуджетата на дядо Коледа подготвят подаръците в Лапландия. Там също има трескава подготовка за празника.  "Посланието, което..

публикувано на 13.12.24 в 08:38

Коледна магия от Виена

Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в Шумен днес. Ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното..

публикувано на 12.12.24 в 15:35
Художествена галерия

Коледна изложба в Търговище

Художници от област Търговище подреждат творби в традиционна коледна изложба. Официалното откриване ще бъде днес в Художествената галерия „Никола Маринов“. Това съобщи за БТА директорът на културната институция Пламен Проданов.  Близо 30 творци вече са подбрали свои работи от последната година и са ги предали в галерията.  Традиционната коледна..

публикувано на 12.12.24 в 10:05

Зимен салон в галерията

С традиционния Зимен салон художниците в Шумен слагат край на творческите си изяви през годината. Изложбата на над 30 автори ще бъде открита тази вечер от 18:00 часа на първия етаж на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. До творбите на утвърдените имена на професорите Димитър Балкански, Благомир Папазов и Спартак Паскалевски,..

публикувано на 12.12.24 в 08:50