Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнес с деца или обич завинаги?

Снимка: Национална асоциация за приемна грижа

Шумен е една от първите общини у нас, в които предоставянето на услугата „приемна грижа“ започна пилотно преди повече от 10 години. В приемни семейства се настаняват деца, за които няма кой да се грижи. С други думи, това са деца в риск. А „риск“ е изключително широко понятие – от неглижиране до насилие, което застрашава живота на детето.

По данни на Комисията по приемна грижа към Регионалната дирекция за социално подпомагане, приемните семейства в Шуменска област са 160. С годините от списъка са отпадали много от тях, като причините са различни – здравословен проблем, преместване в чужбина, дори преминаване на друга, по-добре платена работа. Единични са случаите, когато семейства биват изключвани от приемната грижа, защото не успяват да покрият необходимите критерии и грижата, която полагат, не е добра.  До тази мярка се стига, след като бъдат изчерпани всички възможности за подкрепа на приемното семейство.

А що се отнася до извеждането на децата от биологичното семейство и настаняването им в приемно, това става по определена процедура, в която са ангажирани множество институции. Накратко – директорът на съответната дирекция за социално подпомагане издава заповед за настаняване в приемно семейство, след което тази мярка трябва да бъде потвърдена от съответния съд. И тази процедура, разбира се, отнема време, но ако е спешно, това става веднага. Службите действат според всеки индивидуален случай. Но – в това са категорични всички – водещ винаги е интересът на детето.

Темата „Бизнес или истинска грижа за децата в риск е приемното родителство“ коментираха в „Часът на репортера“ различни специалисти, които са част от приемната грижа – Диана Нинчева от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Шумен говори за развитието на приемната грижа в Шумен, Мария Георгиева, главен експерт в Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ в Шумен – за отношението приемни родители – настанени деца, зам.-кметът по здравеопазване и социална политика в община Шумен д-р Светлана Маркова и Пламена Пенкова, младши експерт в Общината – за проекта „Приеми ме - 2015“, Гинка Илиева, приемен родител и програмен мениджър в Асоциацията по приемна грижа – защо има нужда от приемни семейства.

Чуйте какво казаха те пред Росица Арабаджиева.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22

Програмиране за всички

Второто издание на отборното състезание по програмиране "Лудогорие хак" ще се проведе от 19 до 21 април в Търговище.  Организатори на събитието са Иван Димитров и Емилиян Кадийски, съответно от Дигитално общество Разград и Дигитално общество Търговище. Те са програмисти, които обичат работата си и искат да създадат общество на хората от Лудогорието..

публикувано на 19.04.24 в 12:19

Сушата е страшна и за рибарите

Драгомир Бонев има зад гърба си близо 60 години въдичарски стаж, над 40 ловен и два ловно-рибарски магазина в Шумен и Велики Преслав. С толкова голям опит може да му се вярва, че в момента забраната за риболов не е толкова страшна, „колегите“ му проявяват разбиране, а по-страшна е сушата. Дори когато падне забраната, водоемите може да са с..

публикувано на 21.04.24 в 08:05