Избухването на унгарската революция повлича след себе си и много малки народи да се преборят за самостоятелността си и да се заявят на световната политическа карта. На 14 април се навършиха 170 години от обявяването на независимостта на Унгария от Австрия.
По този повод потърсихме един от най-добрите български изследователи на събитията в средата на XIX в. Доц. Пенка Пейковска е преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ в катедрата „Класически и нови филологии“ в специалността „Унгарска филология“ и научен сътрудник в Института за исторически изследвания.
Унгарците освен, че донасят със себе си градската музикална култура, заедно с тях идва и модата от Централна Европа. Емигрантите са известни и със стопанските си начинания. Така още през 1850 г. унгарският революционер Лайош Кошут, който живее с няколко свои сънародници в изгнание в Шумен, не е достатъчно пленен от тукашните ракии и вина и неговата диаспора започва производството на пиво за лични нужди. За целта унгарците използват голям казан и ярмомелка за малц. Счита се, че това е първата бира, произведена по нашите земи изобщо.
След заминаването на Кошут и унгарците, котелът остава. Те обаче запалват за „бирената идея“ няколко местни жители. Един от тях – Илия Гагората, дори се опитва да продължи производството на пиво. Не му се получава – печалбите са малки, българите още не са узрели, тъй като са си привързани към традиционния вкус на гроздовите напитки. Последвал го Ради Железов Гьокчеренлията, който инсталирал казана в двора си, но продавал продукцията само в своето заведение. През 20-те години на XX в. археологът Геза Фехер премества емигрантския котел в археологическия музей в Будапеща и днес той е една от реликвите там.
Миглена Стефанова и доц. Пенка Пейковска разговарят за неизвестните сведения около унгарската емигрантска вълна у нас преди 170 години, както и за водача им Лойош Кошут. Чуйте двете части на интервюто.
10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили. Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..
В сградата на всяка железопътна гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час. Мярката е..
Община Разград е дала съгласие върху терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..
Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..
Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..