Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лайош Кошут за българите, унгарците и света

Снимка: bulgarianhistory.org

Избухването на унгарската революция повлича след себе си и много малки народи да се преборят за самостоятелността си и да се заявят на световната политическа карта. На 14 април се навършиха 170 години от обявяването на независимостта на Унгария от Австрия.

По този повод потърсихме един от най-добрите български изследователи на събитията в средата на XIX в. Доц. Пенка Пейковска е преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ в катедрата „Класически и нови филологии“ в специалността „Унгарска филология“ и научен сътрудник в Института за исторически изследвания.

Унгарците освен, че донасят със себе си градската музикална култура, заедно с тях идва и модата от Централна Европа. Емигрантите са известни и със стопанските си начинания. Така още през 1850 г. унгарският революционер Лайош Кошут, който живее с няколко свои сънародници в изгнание в Шумен, не е достатъчно пленен от тукашните ракии и вина и неговата диаспора започва производството на пиво за лични нужди. За целта унгарците използват голям казан и ярмомелка за малц. Счита се, че това е първата бира, произведена по нашите земи изобщо.

След заминаването на Кошут и унгарците, котелът остава. Те обаче запалват за „бирената идея“ няколко местни жители. Един от тях – Илия Гагората, дори се опитва да продължи производството на пиво. Не му се получава – печалбите са малки, българите още не са узрели, тъй като са си привързани към традиционния вкус на гроздовите напитки. Последвал го Ради Железов Гьокчеренлията, който инсталирал казана в двора си, но продавал продукцията само в своето заведение. През 20-те години на XX в. археологът Геза Фехер премества емигрантския котел в археологическия музей в Будапеща и днес той е една от реликвите там.

Миглена Стефанова и доц. Пенка Пейковска разговарят за неизвестните сведения около унгарската емигрантска вълна у нас преди 170 години, както и за водача им Лойош Кошут. Чуйте двете части на интервюто.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стела Илиева - директор на РИОСВ - Шумен

Глоби за оцветена река

Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води.  От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..

публикувано на 22.11.24 в 11:57
Община Никола Козлево

Тържества в Никола Козлево

Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев  - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието.  Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кампания за здраве

Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите.  Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..

публикувано на 21.11.24 в 15:04

Маргаритките празнуват 20 години

20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..

публикувано на 21.11.24 в 08:46

Празнуваме деня на семейството

На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..

публикувано на 21.11.24 в 07:59

Шуменци искат още контейнери

Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената.  Мненията бяха разнополюсни.   От „Шумен е чист град и..

публикувано на 20.11.24 в 13:49
Община Нови пазар

Вдигат такса смет в Нови пазар

Повишение с около 30% на таксата за битови отпадъци планират в община Нови пазар. Промилите не са увеличавани от 2013 г. на фона на постоянно увеличаващите се разходи, обясни кметът Георги Георгиев. Дейността до момента е дофинансирана с 250 хиляди лева от общинския бюджет. След увеличението тези средства ще могат да се инвестират в други..

публикувано на 20.11.24 в 08:47