Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът в класически вид

След бурните страсти около бъдещето на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", които разлюляха русенската музикална и културна общност, кметът на Русе Пенчо Милков организира дискусия, на която бяха поканени всички, които имат отношение към музиката и фестивала. 

Точно преди две седмици стана известно от статия в местния вестник "Утро", че още през лятото със заповед на предишния кмет Пламен Стоилов е назначен програмен съвет, който да изготви програмата за 60-ото издание на "Мартенски музикални дни". В състава му влизат хора, които имат друго виждане за концепцията на фестивала, според която той трябва да е по-комерсиален, по-разбираем за публиката, а някои от концертите да се провеждат в спортната зала. Така, несъгласни с този новаторски подход, от тази комисия излизат досегашният директор Ива Чавдарова, диригентът Пламен Джуров, цигуларят Светлин Русев и диригентът Емил Табаков. И това се случва във време, когато програмата за идната година вече е готова, артистите са ангажирани и всичко се движи в срокове.

В новата програма отсъстваше и проектът Фестивален оркестър, който вече 10 години събира възпитаници на Музикалната гимназия в Русе на една сцена. Идеята за този празник е на директорката на гимназията Мария Дуканова, а слушателите на БНР я оцениха високо и тя бе обявена за "Музикален проект на 2015 година" в националната анкета "Музикант на годината".

След като тези факти бяха публично изнесени, скандалът се разрасна неимоверно. Дори маестро Георги Димитров обяви, че се отказва от почетното гражданство на Русе. Новоизбраният кмет на Русе Пенчо Милков бе принуден да вземе решение - да подкрепи новаторите или да заложи на традицията. Участниците в дискусията подкрепиха изцяло Ива Чавдарова и нейната програма. 

В крайна сметка фестивалът остава в класическия си вид, а в състава на програмния съвет, назначен от кмета Милков, влизат Емил Табаков, Светлин Русев, Минчо Минчев, Мария Дуканова, Иван Кюркчиев, Михаил Дичев, Ива Чавдарова, Венцислав Илиев и Калчо Петков. Самият кмет Пенчо Милков коментира, че "в сфери като културата резки промени не могат да се правят", въпреки развитието на новите технологии, а работата на програмния съвет и Ива Чавдарова е да са качествени изпълнителите, които се канят. Обещана бе и помощ от Община Русе за рекламирането и разгласата на събитията.

В средата на март русенци и гостите им от страната и чужбина ще бъдат добре дошли на фестивал от световна класа, на чиято сцена ще чуят отново звезди на класическата музика. Не комерсиалната, не лесната, не шоуто. Такава, каквато прилича на Русе и неговия син Дунав.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14

Кино в длан

57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...

публикувано на 20.11.24 в 08:57