Изложба за една от най-впечатляващите сгради в света може да се разгледа в къщата музей „Лайош Кошут“ в Шумен.
Мястото не е избрано случайно, защото експозицията разказва историята на построяването на унгарския парламент. Сградата е построена за 17 години в края 19-ти и в самото начало на 20-ти век. Цената на градежа от първоначалните 18,5 млн. златни крони нараснала на 38 милиона.
Автор на неоготическия проект е австрийският архитект Имре Щайндл. Изградена в момент на изключителен национален подем и оптимизъм, сградата е била предназначена да бъде един от най-великите домове на парламент в света, като дори и днес тя остава една от най-големите държавни сгради в Европа. Основният купол е украсен със статуи на унгарските крале. От двете му страни има чакални, водещи към съответните камари на парламента. Стенописите на тавана са дело на Карой Лоц, най-добрият местен художник на фрески.
Миглена Стефанова разговаря със Станимира Ангелова, уредник в къщата музей „Лайош Кошут“ в Шумен, където е изложена експозицията, за научи още подробности за една от сградите-чудо на човешкия гений.
Изложбата „Унгарският парламент“ се организира със съдействието на Унгарския културен институт в София. Тя е направена специално за българската публика. А в Шумен може да се разгледа до края на април. От къщата музей „Лайош Кошут“, където е подредена тя, заявиха, че експозицията е достъпна за индивидуални посещения или за малки групи туристи.
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..