Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балове в сянка

Снимка: Ани Петрова

За хиляди български абитуриенти месец май няма да бъде такъв, какъвто са си го представяли през годините ученически живот. Пандемията от новия коронавирус промени обичайния ритъм на света през последните месеци, промени и начина, по който учениците и в частност зрелостниците учат и завършват учебната година.

Преди броени дни 16 000 абитуриенти, обединени в група във Фейсбук, изпратиха  писмо до министър-председателя Бойко Борисов. Те се обърнаха към него с молба емоционалният миг на завършването на училище да не бъде помрачен. За въпросната молба и за баловете в сянката на  COVID -19 разказва Симона Бонева, инициатор на подписката.

С нея разговаря Ирина Николова. 

Симона Бонева подчерта, че абитуриентите не настояват баловете да се проведат сега и в традиционния си вид, тяхното желание е да бъдат изпратени подобаващо в училищата, в които са учили толкова години.

Шуменските зрелостници като че ли вече са свикнали с мисълта, че важното събитие, което отбелязва края на ученическия им живот няма да бъде такова, каквото са очаквали. Въпреки това те са оптимисти, че все някога ще отпразнуват своето завършване.

Ирина Николова разговаря с първенеца на випуск 2020 на Професионалната гимназия по икономика в Шумен Петра Жечева.

Едновременно с темата балове, важна тема за всички зрелостници, са кандидатстудентските изпити. Петра Жечева е сред завършващите, които вече са приети в желания университет, след като са се представили отлично на олимпиади, с които може да се кандидатства в съответното висше учебно заведение. Но сподели, че много от нейните съученици се притесняват как ще се представят на матурите, след като през последните месеци са учили в дистанционна форма.
А ние пожелаваме успех и попътен вятър на абитуриентите, за които пандемията и наложените от нея ограничения се оказаха голямо изпитание.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опасна мода сред учениците

Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето.  В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..

публикувано на 18.02.25 в 12:11

ТЕЛК неволи в Шумен

65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите.  Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..

публикувано на 18.02.25 в 08:25
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44