Жълт код за гръмотевични бури, интензивни валежи и градушки обявиха многократно през този месец синоптиците. Факт е, че сме свидетели на интензитет на тези природни явления през юни.
В Североизточна България, където се намират най-плодородните земеделски земи, никога не е имало държавна система за градозащита. Според изготвената преди няколко години концепция, тази територия трябваше да се защитава със самолети още от миналата година, но това така и не стана.
След дългогодишното напразно чакане националната система за защита от градушки да обхване и Североизточна България, производители на плодове от Русенско вече се спасяват от бедствието сами, въоръжавайки се със собствени оръдия. Пример за това е Павел Спасов, земеделски производител и зам.-председател на Съюза на дунавските овощари. С новата си придобивка той пази от градушките вече месец масиви с кайсии, праскови, ябълки и череши в района на Сливо поле.
Каква защита му осигурява закупеното от него съоръжение, какви са инвестицията и принципът на работа на въпросното оръдие? Отговорите може да чуете от разговора на Христина Димитрова с Павел Спасов който следва принципа "Помогни си сам, за да ти помогне и господ".
И иначе и в момента се търси изпълнител за пилотен проект, който да осъществи градозащита по самолетен способ. Което означава, че тепърва ще се правят тестове и оценки за ефикасността на този метод и най-вероятно няма да го дочакаме и през идната 2021 г., казват земеделците. Дано не са прави.
10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили. Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..
В сградата на всяка железопътна гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час. Мярката е..
Община Разград е дала съгласие върху терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..
Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..
Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..