Покрай българския преход, битката ни за физическо оцеляване и актуалната коронавирусна криза често забравяме за онези събития от най-новата ни история, които с право могат да се определят като срамни за иначе толерантните българи.
В звуковия файл може да чуете един разказ, който се оказа, че липсва във фонда на Радио Шумен и може би сега е времето с днешна дата да попълним тази празнина, да поправим тази човешка несправедливост. Защото малките разкази за миналото ни правят големия сюжет на Историята, от която можем само да се поучим.
Бившият учител от село Голямо Градище – Мехмед Ферзуев говори от първо лице за възродителния процес и голямата екскурзия през 80-те години на миналия век. Г-н Ферзуев, както го знаят неговите ученици, е бил начален учител от 1960 г. до 2002 г. Завършва педагогическото училище в Шумен, тогава Коларовград. След това преподава в Медовина, Кралево и Омуртаг, а от 1964 година постъпва като начален учител в село Голямо Градище и остава там до пенсионирането си. Българското име на Мехмед Ферзуев е било Милен Юриев. Дъщеря му обаче си остава Нели и след възможността да направи промяната.
Майските събития от 1989 г. отразяват съпротивата на турците у нас срещу възродителния процес. На 10 май Народното събрание дава право на гражданите на постоянен задграничен паспорт. Този закон трябва да влезе в сила от 1 септември, но заради бунтовете и откритите протести сред турската общност става актуален в началото на юни. От живковата номенклатура признават, че промените са направени целенасочено, за да се проведе тайният проект „Голямата екскурзия”.
Детайли по темата чуйте в двете части от интервюто на Бесте Сабри с Мехмед Ферзуев.
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..