Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерки и теглилки в музея

4
Снимка: РИМ - Русе

Впечатляваща колекция от кантари може да се види в отвореното фондохранилище на третия етаж на Екомузея с аквариум, съобщават от Русенския исторически музей.

Представени са експонати от края на 19-и до първото десетилетие на 21-и век. Сбирката се състои от 58 теглилки и 16 комплекта тежести, които са идентифицирани като културни ценности от специалистите на музея. Това са различни видове търговски кантари; медицински везни; уреди за претегляне на бебета, яйца, пликове в пощенските станции, зърно, за бижута, за учебните часове в училище, за употреба в домакинството, тип „паланци“. Многообразието от измервателни уреди е представено от една от най-старите теглилки, произведена в Пловдив от фабриката на Георги К. Лазов, получила медал на Първото българско земеделско-промишлено изложение през 1892 г. Уредът се използва за прецизно определяне на насипни стоки. Друг един „пазарски“ кантар с два таса е произведен в Люблин и е служил в полската армия и в двете световни войни.

Колекцията от теглилки и тежести е важна част от овеществяването на процесите на модерността, които настъпват у нас през 19 век. Още управителят на Дунавския вилает Мидхат паша въвежда единни стандарти в областта – мерки и теглилки, с които работят всички, с което улеснява търговията. През 1880 г. в Източна Румелия е приет Закон за мерките и теглилките, според който единицата за тегло е килограмът. 

Княжество България приема килограма от 1888 г. Законът за мерките и теглилките определя, че за «единица мяра на тежестта се взима грамът или тежестта в безвъздушно пространство на един кубически сантиметър преварена (дестилирана) вода на температура 4 градуса от стоградусния (Целзиусовия) термометър».

Всички теглилки са обработени научно от музейните специалисти във времето на COVID19, когато музеите затвориха врати за посетители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник

Майските празници започват в Шумен

33 събития ще има в програмата на Майските празници на културата на Шумен. Сред тях са концерти на групата Б.Т.Р. и на Любо Киров.  Тържествената сесия и награждаването на отличените за изкуство и култура ще бъде на 11 май – Деня на Шумен, когато започват и Друмевите театрални празници. Началото на празниците на културата се поставя на 2 май с..

публикувано на 30.04.24 в 15:07

Четири номинации "Аскеер" за Русенския театър

Четири номинации за наградите „Аскеер“ за 2024 година получи ДТ „Сава Огнянов“. Те са единствени по рода си театрални награди в България, при които отличията се дават „от артисти – за артисти“ и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. Единадесетте спектаклови категории на „Аскеер“ за 2024 година включват представленията..

публикувано на 30.04.24 в 14:56

Майка Тереза от Илийно

Музеят в Търговище представя изложба, която разкрива какво наследство е оставила една необикновена жена, родена преди 100 години в село Илийно, сега в община Омуртаг.  Нейното име е Върбинка Димитрова, която с делата си и неуморния си ентузиазъм дава сила и кураж на много страдащи хора по света. За специалиста от музея Тоня Любенова, Върбинка по..

публикувано на 30.04.24 в 14:42

Емоции от първа необходимост

Последният победител в конкурса за млад режисьор „Слави Шкаров“ показва авторската си интепретация по фрагменти от пиесата на Бертолд Брехт „Страх и мизерия в Третия райх“. Ева Данаилова спечели категорично отличието с личния си прочит на немския класик.  Тази вечер тя ще представи цялостната си визия в постановката „Емоции от първа необходимост“...

публикувано на 27.04.24 в 13:34

Разград е столица на театъра в движение

Единственият фестивал на театъра в движение, който включва танцов театър, класически театър, мюзикъл и пантомима за осма поредна година се открива в Разград.  Тази година повечето групи и индивидуални изпълнители, които ще участват във форума се занимават повече с театър, отколкото с танци. В надпреварата се включват 150 участници от цялата..

публикувано на 27.04.24 в 09:30

Опит и младост - рамо до рамо

Талант, усърдна работа и младост ще се съберат заедно в концерта на Симфониета Шумен. Тази вечер седмина от възпитаниците на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна ще бъдат солисти на оркестъра под диригенството на Любомир Александров. На сцената ще излязат Божана Николова /контрабас/, София Иванова /флейта/, Андрю Младенов..

публикувано на 25.04.24 в 09:30

Човекът-атлас идва в Шумен

Журналистът и пътешественик Симеон Идакиев има огромния  личен и професионален шанс да обиколи над 120 държави по света и да разкаже вълнуващи истории за тях. Неслучайно го наричат човекът-атлас, име, което го ласкае, защото предаването правено от Идакиев в БНТ още се помни от зрителите години след неговото спиране.  Той е пребродил над 150 държави..

публикувано на 25.04.24 в 09:00