Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръвна плазма и в Шумен?

Снимка: Личен архив

"Дари плазма! Спаси трима!" е мотото на информационната кампания, която започнаха Българският лекарски съюз и Сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма" през миналата седмица.

Последните дни показват, че нужда от кампания всъщност няма. Защото в социалните мрежи е пълно с постове на хора, които търсят дарители на плазма за лечението на свои близки, заразени с коронавируса. И донори има, готови да тръгнат от всяка част на страната, да пропътуват пътя до София и да спасят човешки живот. Няма обаче центрове, които да поемат желаещите да дарят.

Две са местата в България, където се извлича плазма – Военно-медицинската академия и Националният център по трансфузионна хематология в София. Затова като част от Сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма" шуменецът д-р Милен Чолаков поде инициативата всеки център по трансфузионна хематология да бъде снабден с апаратура и да може да поеме вълната от желаещи да дарят и спасят живот.

Всъщност самият д-р Чолаков пребори вируса точно с преливане и вече е с отрицателен тест.

Още за инициативата сдружението и за усилията на местната общност в Шумен да бъде разкрит донорски център чуйте от интервюто на Катерина Петрова с д-р Милен Чолаков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мобилна ескейп стая в Шумен

Първата у нас мобилна ескейп стая е вече 10 дни в Шумен, разположена зад зала "Арена Шумен". Зад вратата и ви очаква мистичен свят и напълно безплатно се впускате във вълнуващо приключение - търсене на препис на Свещеното писание - Библията. Иновативната идея е на група бизнесмени живеещи в чужбина, запалени от идеята да споделят впечатляващия..

публикувано на 31.07.24 в 14:17

Нов физкултурен салон за децата

Сериозни строителни дейности се извършват в двора на Началното училище „Княз Борис Първи“ в Шумен. Непосредствено до училищната сграда ще бъде издигнат физкултурен салон.  Началното училище е построено през 1907 година, но без салон за физкултура. Досега тези учебни часове се водят в пригодена за целта класна стая. Новият физкултурен салон ще има..

публикувано на 31.07.24 в 13:43

Усилени ремонти в Нови пазар

В община Нови пазар започна изпълнението на проект за ремонт на една от големите улици –   вход към града – ул „Плиска“. Общината спечели и проект по Националния план за възстановяване и устойчивост за подмяна на уличното осветление. Покрай дейностите по уличната мрежа, от началото на този месец бе въведено и платено паркиране. Синята зона вече е..

публикувано на 31.07.24 в 10:42

Сговорно село планина повдига

В село Голямо Църквище живеят има-няма 280 души, но много задружни. Инициативите в последните месеци идват от Сунай Шабан – бизнесмен, собственик на фирма за изкопни дейности и първи мандат общински съветник в местния парламент на Омуртаг. Преди повече от 12 години Шабан, който сега е на 45 години, претърпял адска катастрофа - като пътник..

публикувано на 30.07.24 в 14:03

Камъчета с послания

Камъчета с послания и призиви за добрини са разпространени в 20 български града. Инициативата е на младата студентка Габриела Димова. Тя е от Велики Преслав, учи в Лондон, а идеята си организира сама чрез създадената от нея Фондация „Щастъчета“. Идеята на тази инициатива е да припомним на хората, че дори малките добрини, които правим, имат значение...

публикувано на 30.07.24 в 08:30

Звездното небе на Сезел

Не е по силите на всеки с една купа нарязано червено зеле да пресъздаде репродукция на едно от най-разпознаваемите платна в историята на изобразителното изкуство и да спечели първа награда. Тя обаче успява. За учителката Сезел Ферад от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“ и поредния й успех разказваме отново заради огромното й любопитство към..

публикувано на 30.07.24 в 08:07

Библиотека в храма

„От хора, които имат интерес към четенето се нуждаем, другото се нареди с Божията воля“. Така отец Бисер от храма „Свето Успение Богородично“ в Търговище започва разказа за идеята на енориашите в църковната сграда да бъде подреден библиотечен кът.  Шкафовете и витрините са готови и в тях редом с книжнината, с която храма разполага, ще се наредят и..

публикувано на 29.07.24 в 08:23