Изследванията за взаимодействието между траките и Египет започват още преди 40 години от професорите Александър Фол и Велизар Велков. Те са първите, които поставят тематиката в българската наука. По-късно тяхното проучване е последвано и от монографията на проф. Маргарита Тачева за източните култове по българските земи, в която се разглеждат паметниците, свързани с египетските божества, почитани в Тракия.
Близо 40 години след това Институтът за балканистика с Център по тракология започва проект, наречен „Тракия и Египет през гръко-римската епоха“. Той има за цел да изследва комплексните отношения между тези две етно-културни пространства в Античността: и чрез паметниците, намерени в Египет, и чрез тези, намерени в Тракия. Новият проект се опитва да обедини предходните изследвания в едно, което да покаже различните миграционни процеси, засегнали тракийските земи през древността, както и различните културно-социалните обмени с други древни народи.
Според ръководителя на проекта гл. ас. д-р Весела Атанасова пътищата, по които тези култове стигат до нашите земи са различни. По думите ѝ адаптираното божествено семейство, състоящо се от Изида, Сарапис и Харпократ, е припознато от древните гърци, но не е допаднало на египтяните. Екип от Центъра по тракология в Института по балканистика преди време издаде и сборник, в който разглежда паметниците на египетските култове, намерени на територията на Сердика. Това са основно монети с изображенията на Изида, на надписи, в които се споменава Сарапис върху фронтони от антични храмове и на техните части от фигури, керамични плочки и лампи.
Чуйте интервюто на Миглена Стефанова с Весела Атанасова в две части.
С премиера на обичаната опера „Травиата“ русенската опера ще отбележи 75-ата годишнина от обявяването й за държавен оперен театър. Спектакълът ще се играе в голямата зала на Доходното здание, като завесата ще се вдигне в 19:00 часа. В ролята на Виолета Валери публиката ще види Даниела Караиванова, а на Алфред Жермон – Борис Луков. На..
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена днес - 27 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Изложбата е подготвена от..
70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“. Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата..
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..