Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последен шанс за паспорти на сградите

Търговище
Снимка: СБЖ

До края на следващата година всички сгради в България трябва да имат технически паспорт, който да удостоверява състоянието на конструкцията, енергийните загуби и други важни характеристики. Ново отлагане на крайния срок не се очаква. Техническите паспорти са задължение на собствениците на сградите и ако не се спази срокът, ще има санкции.

В община Търговище продължава процесът на паспортизация на сградния фонд. В общинския бюджет са заложени средства за създаване на технически паспорт на обществени сгради.

„Темповете са бавни, но до края на 2022 г. по-голяма част от сградите, ако не всички, трябва да имат регистрирани технически паспорти“, каза експертът Даниела Крумова от община Търговище. По думите на Крумова, в общината гражданите могат да получат информация какви специалисти да търсят. За съжаление, при частните сгради, за които не е било в сила изискването за технически паспорт при строежа им, процесът е по-бавен и той е почти един и същ във всички общини.

Сериозен проблем е, че не се пазят документите на строежа, което пък оскъпява процесът. Предписанията на експертите, заложени в техническите паспорти, са задължителни и са отговорност на собствениците. По закон изготвянето на паспорт на сградата е задължение на нейните собственици. Ако те не го изпълнят до 31 декември 2022 година, следват и санкции.

Санкциите за юридически лица са между 1000 и 10 000 лева. Предвидено е там, където не са възложени, кметовете да възложат изготвянето на тези паспорти и след това да си съберат парите. Според експертиq техническото обследване на една сграда струва между 3 и 10 лева на квадрат в зависимост от това колко от документите й са налични.

Енергийният и техническият паспорт стават неразделна част от сградата при имотни сделки. Законодателят не предвижда ново удължаване на срока. Във всяка община интересуващите ще получат информация към какви специалисти да се насочат, за да бъде направен паспорта. След това се сключва договор с избраната надзорна или проектантска фирма.

Чуйте целия репортаж на Здравка Русева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искат държавните помощи сега

Проблемът с работната ръка в селско стопанство е един от най-наболелите в сектора. Всъщност той не е само в България, а е широко разпространени в цяла Европа.  За поредна година стопаните се оплакват, че трудно намират работници за неквалифициран труд. Проблеми създаде и сушата през последните години. За това земеделци настояват държавните помощи по..

публикувано на 28.08.24 в 08:42

Параклис на Богородица

Параклис „Успение на Света Богородица“ ще бъде осветен днес в местността „Марков кръст“ до село Джулюница, Русенско. Може и да не сте чували за това място и смелостта на Дели Марко, но след като научите историята му, сигурни сме, че ще стигнете до там. С много вяра и   желание за промяна местните хора са успели да издигнат параклис само за 4..

публикувано на 28.08.24 в 08:04

Селска гимназия за пример

Професионалната гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в силистренското село Средище ще бъде Център за високи постижения в направленията селско стопанство и автотранспорт. И досега училището е поддържало добра техническа база, а учениците му редовно се класират на челни места в национални състезания. Инвестицията в ново оборудване обаче ще превърне селското..

публикувано на 27.08.24 в 13:18

Грижа за възрастни хора

Фонд „Нашите родители“ на Фондация BCause финансира проекти на неправителствени организации за подпомагане на възрастни хора в малки населени места. Тази година са осигурени средства за реализацията на 13 идеи – най-много от началото на съществуването на фонда досега, тъй като са постъпили дарения от близо 100 000 лв. Всички те са разпределени за..

публикувано на 27.08.24 в 08:28

От Виноградовка до Зайчино ореше

Преди 30 години инженерът по хранителни технологии Мария Николова напуска и професията, и страната си. Тя е бесарабска българка, родена в село Виноградовка - Украйна. Разказва, че там са я наричали българка, тук – рускиня. Живее в новопазарското село Зайчино ореше, а работи в Нови пазар, където вече 20 години е партньор в Женското сдружение..

публикувано на 26.08.24 в 16:28

Иде ли целебната вода в Мараш?

Ендоскопска сонда с камери е спусната в тръбата в село Мараш и е установено запушване на около 350-ия метър. Това каза за Радио Шумен зам.-кметът по европейски програми, екология и туризъм Даниела Русева. Нова фирма ще направи повторно обследване, както и отпушване на тръбата, каза още Даниела Русева: "Управителят на фирмата идва..

публикувано на 26.08.24 в 15:34
Мадарският конник

Мадарският конник без скеле

Скелето под уникалния скален релеф Мадарски конник, което беше издигнато преди близо 30 години, за да улеснява наблюдението на скалата, най-после ще бъде премахнато. То не се ползва от никоя институция, учени от БАН, които осъществяват мониторинг, го правят по друг начин, каза за Радио Шумен директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Даниел..

публикувано на 26.08.24 в 15:02