Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Улици от миналия век

3
Снимка: Личен архив

Жителите на шуменското село Стан от 40 години чакат да бъдат асфалтирани улиците им. Повече от пътищата са в ужасно състояние с бегли следи от каменна настилка. Други са отъпкани добре, но с дупки, а при дъжд стават кални реки.

В селото само 2-3 улици са с асфалт. Трудно е да си представи човек, че в 2021 г.  има още улици, които никога не са били асфалтира.

Най-дългата улица в селото също никога не е виждала асфалт. Хората негодуват, че плащат данъци, а лев не се връща при тях. Газят кал и прескачат дупки, за да стигнат до някоя от асфалтираните улици.

Огорчени са, че властите все им обещават, но и половин век по-късно улицата си е същата – кална и разбита.

На последната сесия на Общинския съвет в Нови пазар пак е поставян проблемът на жителите на с. Стан, но взетото решение не удовлетворява жителите му. По улицата ще бъде сложен фрезован асфалт.

Докато улицата е в този вид, хората ще си я наричат „Кален мак”, а не „Ален мак”.

Чуйте целия репортаж на Здравка Русева с гласовете на хората.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Комитски събор в Червена вода

Хиляди ще се съберат днес в русенското село Червена вода за 8-мия Комитски събор.  Инициативата слави подвига на Червеноводската чета и включва възстановки, изложби, демонстрации, концерти и други атракции. Събитието започва в 10 часа с конкурса „Песни за комити и войводи“ и за народни танци, а в 11 часа е  ритуалът-възстановка с освещаване знамето на..

публикувано на 21.09.24 в 08:51

Аптеки, а не машини

„Има по-добри варианти за достъп до лекарства на хората от малките населени места от поставяне на вендинг автомати“. Това каза за Радио Шумен Евгени Панайотов - председател на Регионалната фармацевтична колегия в Шумен по повод законопроекта за поставяне на автомати за медикаменти в селища без аптеки. Според Панайотов, държавата и общините трябва..

публикувано на 20.09.24 в 08:23

По-слабо търсене на дърва

Ритмично вървят доставките на дърва от страна на горските стопанства в Североизтока, преди зимата 90 000 кубика вече са стигнали до домакинствата. След бума на заявките през 2022 и 2023 г., тази година търсенето е по-слабо, въпреки че цените са с 20% ниски. Кубик "метровки" е между 55 и 62 лева кубика без ДДС. Преди две зими потреблението е..

публикувано на 19.09.24 в 15:43

Избирателите на ДПС – на кръстопът

Движението за права и свободи е неизменната първа политическа сила в Шуменска област през последните десетилетия, с изключение на 2017 година, когато първи и втори бяха ГЕРБ и БСП. В последното издание на предсрочния парламентарен вот през юни очаквано ДПС отново бяха първи с 15 861 гласа или 33,5% от гласувалите за национален парламент. За..

публикувано на 19.09.24 в 10:02

Увеличават се болните от грип

Със захлаждането на времето се увеличават   случаите на остри респираторни заболявания и грип, отчитат в Регионалните здравни инспекции в Североизточна България.  След тест всеки трети човек  с грипоподобни симтоми се оказва положителен за Covid-19. Продължава имунизационната кампания срещу Covid-19 за есенно-зимния сезон на 2024-2025 година...

публикувано на 18.09.24 в 08:42

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30