Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще ни върне ли сертификатът свободата?

Снимка: IStock

След поставяне на втората доза ваксина срещу Covid-19, всеки българин може да си издаде имунизационен сертификат. Ще ни върне ли документът свободата да пътуваме отново? Това провери Стоян Стоянов в рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб”.

През седмицата министърът на туризма в Гърция Хари Теохарис призова евролидерите да подкрепят идеята за свободното движение на хората, които са ваксинирани срещу COVID-19. Това може да стане чрез издаването на сертификати или имунизационни паспорти. В социалните мрежи предложението обаче среща яростна съпротива – основно от хора, които отказват да се имунизират. Те твърдят, че подобен регламент ще наруши правата им. Така наречените антиваксъри обаче забравят, че и към момента се изискват ваксинационни сертификати за влизане в конкретни държави.

„Правилата на Световната здравна организация са международни и са със задължителен характер”, обясни адвокатът по здравно право Мария Шаркова. „Нямам представа защо се реагира по такъв начин в социалните мрежи. Вероятно защото хората много често говорят за тези сертификати като за ограничения на неваксинираните хора, а не като една възможност за хората, които се ваксинират. Имаме определени ограничения в рамките на едно общество. Ето, давам ви пример с България. В момента са затворени ресторантите, част от децата учат онлайн, имаше ограничение при извършването на плановите операции. Представете си, че вие се ваксинирате. Има достатъчно данни, че за един относително дълъг период от време не можете да се заразявате и не можете да заразявате. Няма ли да приемете за излишно и непропорционално ограничение на вашите права тогава да не можете да посещавате училище, да не можете да пътувате от една страна до друга, да не можете да посещавате ресторант? Няма ли в тази ситуация правата на ваксинираните да бъдат нарушени?”, попита адвокат Шаркова.

Христо Колев е един от българите, които чакат пандемичните ограничения да паднат, за да се върне във Франция, където работи в сферата на туризма.

„Много хора смятат, че когато не са длъжни да направят нещо, то гарантирано не бива да бъде правено. Издаването на такъв документ би улеснило хората, на които им се налага да пътуват извън страната”, обясни той.

Може ли обаче идеята за ваксинационни паспорти да доведе до изключване на конкретни и уязвими социални групи в рамките на ЕС? Този въпрос е важен, затова адвокат Мария Шаркова го проучва подробно от месеци.

„Трябва да се осигури достатъчна възможност за обсъждане на тези мерки и яснота при изготвяне на съответното законодателство. Трябва при въвеждането им ние да сме сигурни в две неща. Първо, че ваксините ще са достъпни за всички, защото не можем да въвеждаме привилегии и ограничения ако ваксините не са достъпни за всички. Вторият много важен момент, на който трябва да се обърне внимание, е че тези решения се взимат, след като имаме достатъчно научни доказателства по отношение на имунитета, който се създава с ваксините, по отношение на продължителността на този имунитет”, допълни адвокат Шаркова. Този подход обаче изисква време. Възможно е отделни държави да изпреварят конкретно решение в общността и да сключат спогодби помежду си. Възможно е и да се допълнят международните здравни правила. Така ваксинационният сертификат ще важи за всички държави. Много е важно обаче при въвеждането на подобни мерки да се прецени как те ще бъдат преразглеждани през известен период от време, отбеляза адвокат Шаркова.

Чуйте целия репортаж на Стоян Стоянов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22