Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи март в картички

Снимка: РИМ Русе

Витрина с първомартенски поздравителни картички ще бъде открита на 1 март от 12.30 ч. във фоайето на Историческия музей в Русе. Показани са експонати, събирани от етнографите на музея и дарени през годините. Те проследяват традициите и тенденциите в първомартенската обредност.

В края на ХІХ в. под влияние на западноевропейската култура, в България започват да се разменят благопожелания чрез илюстровани пощенски картички. Първите честитки за Баба Марта си разменят младежи от интелигенцията. В началото на миналия век в България не се произвеждат достатъчно картички, а обвързани с темата за Първи март няма. Ползват се вносни - най-вече немски, с романтични сюжети или с изображения на девойки и актриси, за които прикрепят мартеничка.

В периода между двете световни войни във връзка с движението „Родно изкуство“ се появяват картички, специално създадени за Първи март. Те съдържат етносюжети, символи на пролетта или Баба Марта. Модели за тях рисуват известни художници като Вадим Лазаркевич.

Заради следвоенната криза се появяват ръчно рисувани картички. През 60-те години на ХХ в. родната индустрия започва да произвежда множество и разнообразни първомартенски картички на достъпни цени. От края на 60-те - нач. на 70-те г.на ХХ в. честитенето на Баба Марта с илюстрована картичка става масово явление. В семействата с деца в пощенския плик винаги има и пластмасова брошка-мартеница.

Макар и в по-голяма степен виртуални, картички за Баба Марта се разменят и днес.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опит и младост - рамо до рамо

Талант, усърдна работа и младост ще се съберат заедно в концерта на Симфониета Шумен. Тази вечер седмина от възпитаниците на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна ще бъдат солисти на оркестъра под диригенството на Любомир Александров. На сцената ще излязат Божана Николова /контрабас/, София Иванова /флейта/, Андрю Младенов..

публикувано на 25.04.24 в 09:30

Човекът-атлас идва в Шумен

Журналистът и пътешественик Симеон Идакиев има огромния  личен и професионален шанс да обиколи над 120 държави по света и да разкаже вълнуващи истории за тях. Неслучайно го наричат човекът-атлас, име, което го ласкае, защото предаването правено от Идакиев в БНТ още се помни от зрителите години след неговото спиране.  Той е пребродил над 150 държави..

публикувано на 25.04.24 в 09:00

Пролетта в галерията

Тазгодишният Пролетен салон на Дружеството на шуменските художници и на Представителството на Съюза на българските художници в Шумен събира 35 автори. Изложбата вече е подредена на втория етаж в Градската галерия „Елена Карамихайлова“. Откриването е тази вечер от 18:00 часа, тогава ще стане ясно и кои са победителите в най-престижното събитие за..

публикувано на 24.04.24 в 08:37

Виртуози свирят Владигеров

Годишнината от рождението на Панчо Владигеров отново ще намери своя отзвук в Шумен. Тази вечер в музейния комплекс, който носи неговото име, ще прозвучи едно от рядко изпълняваните негови произведения, а именно клавирното трио.  То е и първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. Със задачата да го представят пред публиката се заемат..

публикувано на 23.04.24 в 08:10

„Танцувалня“ на върха в Хасково

С Гранд при от Международното състезание "Вълшебен свят" в Хасково се завръщат децата от шуменската танцова организация „Танцувалня“. Талантите на хореографите Грациела Стоянова и Борислав Стратиев впечатлиха международното 14-членно жури с 13 танца в направленията „Диско поп“, „Мюзикъл“ и „Улични танци“. „Участвахме с 29 млади танцьори във..

публикувано на 22.04.24 в 16:37

Показват съкровищата на Калиакра

Археологическият музей „Велики Преслав“ представя тази вечер знакови находки, намерени на нос Калиакра при проучвания от последните години.  Находките са предоставени от Историческия музей в Каварна и съдържат уникални експонати като „пръстена убиец“ от края на 14 век, напълно запазен кръст за съхранение на частици от мощи на светци, накити, монети и..

публикувано на 22.04.24 в 15:17

Антиутопия на сцената

Дебютният спектакъл на режисьорката Валерия Минева ще гостува в Търговище. Тя и нейните колеги представят пиесата „Астория“ от Юра Зойфер, която преди година беше показана за първи път в България.  Текстът на австрийския драматург, който става класик едва на 27 години разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно..

публикувано на 22.04.24 в 14:39