Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи март в картички

Снимка: РИМ Русе

Витрина с първомартенски поздравителни картички ще бъде открита на 1 март от 12.30 ч. във фоайето на Историческия музей в Русе. Показани са експонати, събирани от етнографите на музея и дарени през годините. Те проследяват традициите и тенденциите в първомартенската обредност.

В края на ХІХ в. под влияние на западноевропейската култура, в България започват да се разменят благопожелания чрез илюстровани пощенски картички. Първите честитки за Баба Марта си разменят младежи от интелигенцията. В началото на миналия век в България не се произвеждат достатъчно картички, а обвързани с темата за Първи март няма. Ползват се вносни - най-вече немски, с романтични сюжети или с изображения на девойки и актриси, за които прикрепят мартеничка.

В периода между двете световни войни във връзка с движението „Родно изкуство“ се появяват картички, специално създадени за Първи март. Те съдържат етносюжети, символи на пролетта или Баба Марта. Модели за тях рисуват известни художници като Вадим Лазаркевич.

Заради следвоенната криза се появяват ръчно рисувани картички. През 60-те години на ХХ в. родната индустрия започва да произвежда множество и разнообразни първомартенски картички на достъпни цени. От края на 60-те - нач. на 70-те г.на ХХ в. честитенето на Баба Марта с илюстрована картичка става масово явление. В семействата с деца в пощенския плик винаги има и пластмасова брошка-мартеница.

Макар и в по-голяма степен виртуални, картички за Баба Марта се разменят и днес.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

История в картини

Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало.  Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция.  Уредници и директори са..

публикувано на 06.02.25 в 13:36

Нови книги в библиотеката

Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...

публикувано на 06.02.25 в 11:01

Последният романтик

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...

публикувано на 06.02.25 в 08:40

Нарцисизмът в театъра

„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..

публикувано на 05.02.25 в 08:51

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04