Първи национален фестивал на етносите и етнографските групи организира Сдружението „Зазоряване” в партньорство с фондациите „Повей“ „Пазител на традицията – Пазителите“. Мотото е „Изкуството и културата увеличават хармонията, толерантността и разбирането между хората”. Идеята е да се популяризира фолклора на малките етнографски общности у нас и зад граница. Първото издание на фестивалът ще се проведе онлайн заради противоепидемичните мерки. В него могат да участват самодейни индивидуални изпълнители и формации, представящи различни етноси и етнографски групи от страната и чужбина, както и такива от българските диаспори зад граница като те трябва да представят най-доброто и характерно за техния етнос и тяхната етнографска група чрез песни, танци и обичаи. Етнофестивалът „Зазоряване” е с конкурсен характер. Видеоматериалите се приемат на e-mai:ngozazoryavane@gmail.com до 9 април. Телефонът за връзка с организаторите е 0898633160. Пърна информация за участието и регламента може да намерите на официалната страница на фестивала Етно фестивал "Зазоряване". Резултатите ще бъдат обявени на 6 май. Румяна Драганова, председател на Сдружението „Зазоряване“, отправя покана към всички, които има какво да разкажат и покажат, да се включат в етнофестивала „Зазоряване“, защото да съхранява, популяризира и развива народното песенно и танцувално творчество на България в отделните етноси и етнографски групи е мисия, която гарантира запазване на идентичността ни и занапред. Чуйте какво още каза тя в разговор с Людмила Борисова.
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..