Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без тържества в Силистра

Снимка: Областна администрация – Силистра

В Силистра няма организирани прояви за 9 май, но гражданите могат да положат венци и цветя пред Мемориалната стена на славата и паметника на Трийсет и първи Силистренски полк (Железния) и други паметни знаци, свързани с Втората световна война, съобщават от общината. На Мемориалната стена на славата са изписани имената на 563-ма войници и офицери.

Според историческите документи, Силистра е първият български град, в който през септември 1944 година влизат части на Съветската армия. За това напомня паметникът на Съветската армия - каменен постамент със съветски танк Т-34, издигнат в Дунавския парк на Силистра. В Тутракан също има такъв паметник – съветски бронекатер на тутраканския бряг на Дунав. Край силистренското село Професор Иширково има паметник на загинали в този район на 14 септември 1943 година трима съветски летци. 
Ивелин Статев - областен управител на област Силистра: "Уважаеми госпожи и господа от област Силистра - представители на различни поколения! Отново е 9 май – дата, която вече 76 години честваме като Ден на Победата на Съюзниците над нацистка Германия през Втората световна война, по-късно обявена и за Ден на Европа, посветен на мира и обединението на държавите на Стария континент, част от който е и Република България. 9 май е ден за памет в името на желанието на народите по света да не се повтарят трагичните събития в годините на последната голяма война между страни от целия свят. 9 май е и ден, в който си напомняме, че можем да живеем заедно в разбирателство в името на икономическото и културното сътрудничество".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спират учебни часове

19, 20 и 21 февруари ще бъдат неучебни за 11 училища в община Дулово. Това съобщават от Регионалния инспекторат на образованието в Силистра.  Очаква се заповед на кмета на община Силиства за спиране на занятията само за Основното училище в село Калипетрово.  За останалите 15 училища ще има заповед от министъра на образованието и науката за..

публикувано на 18.02.25 в 13:52

Навявания в Тутраканско

Снежни навявания затрудняват движението по пътя към тутраканското село Шуменци. От Автогара Тутракан информираха, че автобус №22, който пътува в тази посока, се е върнал обратно тази сутрин от първия си рейс заради невъзможност да премине. Останалите междуселищни и градски автобуси пътуват по график. Ток и вода има във всички населени места в..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Затварят училища за ден

Затворени ще бъдат днес - 18 февруари, училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината.  Детските градини ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 07:54

Отворени пътища в Силистренско

Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление. В региона продължава да вали, като снежната покривка на места е между 6 и 12 сантиметра, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. Три тира са били закъсали тази нощ в Силистренско близо до селата Зафирово..

публикувано на 17.02.25 в 10:37

Дарение за български деца в Гагаузия

Децата от Теоретичния лицей в Гагаузия /автономен район, част от Република Молдова/, получиха учебници от силистренската фондация „Бъдеще 2008“. В училището има около 500 деца, като 300 от тях изучават български език. Това е първото дарение за годината на фондацията, а поводът бе предстоящата годишнина от обесването на Васил Левски.  „Дарението беше..

публикувано на 16.02.25 в 15:14

Безплатни изследвания за ХИВ

Безплатни изследвания за ХИВ по повод празника на влюбените 14 февруари ще се проведат в Силистра, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града. Инициативата е част от втория етап от Националната антиспин кампания, чието мото е „Предай нататък – любовта, не вируса“. Желаещите ще могат да се изследват днес от 12:00 до 17:00 часа в сградата на..

публикувано на 14.02.25 в 08:59

Задържаха жена с дрога

За притежание на дрога в ареста е задържана 26-годишна жена. Това съобщават от силистренската полиция. Тази нощ в Силистра при полицейска проверка у нея били намерени 3.6 грама канабис и 3.8 грама метамфетамин, идентифицирани с полеви наркотест.  Наркотичните вещества са иззети, а жената е задържана в полицейския арест за срок до 24 часа. Образувано..

публикувано на 13.02.25 в 09:34