Глобалната икономика започва да навлиза във фазата на възстановяване. Отчетливото рестартиране след Covid кризата ще продължи през второто полугодие. Това прогнозира за Радио Шумен финансовият експерт Румен Гълъбинов.
„Видимо е, че излизаме от кризата. Увеличи се международната търговия. В момента има дефицит на контейнери. Такива тенденции се забелязват и при цените. Повиши се в началото на годината международната цена на петрола. Това е продиктувано от увеличеното търсене на петролни продукти. Причината за това е оживлението в икономиката. Повишиха се и други производствени цени на хранителни стоки и такива за масова употреба. Повишиха се и цените на индустриални продукти“, каза експертът.
Заради тенденцията на разбуждане на икономиката се наблюдава и повишена инфлация. Този процес ще продължи поне до края на годината, прогнозира Румен Гълъбинов.
Ваксинационните кампании също помагат на икономиката. Те дават усещането, че пандемията е поставена под контрол. Гълъбинов припомни, че амбицията на Европейската комисия е до края на лятото да бъдат ваксинирани 70% от жителите на общността.
Има три основни фактора, които могат да гарантират скоростно възстановяване на икономиката, обясни експертът. „Единият е вътрешното търсене и потребление. Мерките трябва да продължат да помагат на гражданите и на бизнеса, за да се подхранва потреблението. Вторият източник е износът. България трябва да си върне предкризисните нива на износ. Третият е също много важен. Това са инвестициите. Както в публичния сектор, така и в частния. Трябва да се инвестира в бизнеси, които не бяха засегнати от кризата. Това са високотехнологичните сфери. Много е важно България да стане по-атрактивна за инвестиции“, обясни Румен Гълъбинов.
Около 70 милиарда лева са спестяванията на българите. Една много малка част от тях влизат като инвестиции в икономиката. Трябва да се помисли как да се засили желанието на хората и фирмите за предприемачество, призова експертът.
„Във времена на криза инвестиционни убежища са недвижимите имоти, ценните метали, произведения на изкуствата, неща за които се вярва, че не си променят съществено стойността във времето. Това обаче е първоначалната реакция. Ако този сантимент за инвестиции в недвижими имоти продължи прекалено дълго, това може да доведе до претоварване на пазара и насищане на търсенето там. Трябва да има достатъчно стимули да се инвестират парите и в производствена дейност“, уточни Гълъбинов.
Още по темата чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с икономическия експерт Румен Гълъбинов.
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..