Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще останат ли младите лекари?

Снимка: Незабравка Кирова-Христова

През март силистренската болница успешно защити акредитационна процедура и отново стана база за специализанти в следващите пет години. Млади лекари имат възможност за следдипломно обучение по 21 медицински специалности.

Към днешна дата в силистренската болница има шестима специализанти. Как работят те сега, как се чувстват в малката областна болница и правят ли планове да избягат? Чуйте подробности в репортажа на Незабравка Кирова.

Д-р Александър Симеонов е от месец в Силистра. Родом е от Плевен. Там завършва и медицина. Специализира обща медицина и освен, че има кабинет в градската поликлиника, работи и в Спешното отделението на силистренската болница. Според него, няма звено, за което да се каже, че работата там е лека.

Д-р Бейти Насуф е в болницата в Силистра от четири години. В първите години е специализирал гастроентерология, а след това се преориентира към белодробните болести и пулмологията и не съжалява. Оказва се предимство в момент, когато болницата има нужда от специалисти, заради ковид пандемията. Завършва в Пловдивдския медицински университет и се връща в родния си град, защото това е била мечтата му – да е тук и да помага на своите съграждани.

От 20 години само се говори, но не се прави нищо радикално в здравеопазването, което да промени ситуацията и колегите му да останат в България, смята той. Същото мнение споделя и директорът на силистренската болница – за да имат интерес на специализантите към лечебното заведение, е достатъчно да им се предложат условия, отношение и финансиране. А тук в Силистра има всичко – специализантите имат възможност освен основния си трудов договор, да имат и допълнително работа в рамките на лечебното заведение, а ако са от друго населено място, посредством фонд "Здраве" на община Силистра могат да получат и жилище за настаняване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Клуб "Единство" на 10 години

10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили.  Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..

публикувано на 22.02.25 в 10:33

Снежно щастие в Смядово

Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи.   За щастие на участниците, общината беше..

публикувано на 21.02.25 в 16:39

200 килограма добро

13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти,  от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..

публикувано на 21.02.25 в 15:25

Топли чакални с работно време

В сградата на всяка  железопътна  гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час.  Мярката е..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Дървета срещу фотоволтаици

Община Разград е дала съгласие върху  терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23