Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печат на княз Борис

Фрагмент от оловен печат на княз Борис-Михаил откриха археолози при проучването на болярско имение във външния град на старопрестолна Плиска. Обект 41, както го определят учените, се изследва от екип с ръководител доц. д-р Константин Константинов, преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. От 2018 г. проучването е включено в програмата на Националния исторически музей и към екипа се присъединява Ивайло Кънев, уредник в отдел „История на България през средните векове“ на музея.

При проучването на терен западно от входа на средновековната църква, върху ходовото ниво, настлано с керамика и плочести камъни, е открит фрагментът от оловния печат на българския владетел.

„ От едната страна, част от изображение на Борис-Михаил с надпис запазен Михаил, от другата част – част от изображение на Исус Христос. Този печат е скрепявал кореспонденция между Борис и собственика на комплекса, което означава, че този комплекс е заемал важна роля в Плиска“, обясни доц. Константинов.

Според доц. Константинов, проучваният обект е архитектурен комплекс от X-XI век. Предполага се, че това е един от най-големите производствени центрове за метални предмети в Плиска, който е съществувал и след като градът вече не е столица на България..

„ Един архитектурен комплекс, който е бил с верижни помещения, затваряйки два вписани един в друг четириъгълника. Заемал е площ около 12 декара. Разположен е на една невисока тераса между два от притоците на Асардере“, каза още изследователят.

Сградата е била напусната организирано и всички материали са били изнесени още през Средновековието. Твърде вероятно това да е било дом на аристократ, свързан с владетелското семейство, и напускането да е станало при преместването на столицата от Плиска в Преслав. Още може да чуете в интервю с доц. Константинов.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Награди в Зимния салон

Шуменските художници Радослав Ценов, Валерий Желязков и Володя Хубанов получиха парични награди за най-добре представяне в Зимния салон на творческите си организации. Отличията връчи кметът на община Шумен проф. Христо Христов.  Поощрения и грамоти взеха Валентин Кулев, Мариана Петкова и Надежда Русева.  От няколко години авторите се оценяват от..

публикувано на 13.12.24 в 09:24

"Снежен сън" за децата

Премиера на пиесата „Снежен сън“ в Драматично-кукления театър в Силистра ще зарадва най-малките си зрители, съобщи за БТА директорът на културната институция Златина Станева.  „Снежен сън“ е пиеса, в която се разказва как джуджетата на дядо Коледа подготвят подаръците в Лапландия. Там също има трескава подготовка за празника.  "Посланието, което..

публикувано на 13.12.24 в 08:38

Коледна магия от Виена

Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в Шумен днес. Ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното..

публикувано на 12.12.24 в 15:35
Художествена галерия

Коледна изложба в Търговище

Художници от област Търговище подреждат творби в традиционна коледна изложба. Официалното откриване ще бъде днес в Художествената галерия „Никола Маринов“. Това съобщи за БТА директорът на културната институция Пламен Проданов.  Близо 30 творци вече са подбрали свои работи от последната година и са ги предали в галерията.  Традиционната коледна..

публикувано на 12.12.24 в 10:05

Зимен салон в галерията

С традиционния Зимен салон художниците в Шумен слагат край на творческите си изяви през годината. Изложбата на над 30 автори ще бъде открита тази вечер от 18:00 часа на първия етаж на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. До творбите на утвърдените имена на професорите Димитър Балкански, Благомир Папазов и Спартак Паскалевски,..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Велики композитори в Шумен

Симфониета - Шумен отправя професионално предизвикателство към виенския дворцов оркестър „Шьонбрун“ с концерта си тази вечер. Ден преди в Шумен да свири световноизвестната трупа, ще звучи музика от австрийската столица. В програмата на шуменския оркестър ще бъде представена Увертюрата към операта „Сватбата на Фигаро“ от Волфганг Амадеус Моцарт,..

публикувано на 11.12.24 в 08:34

Дворцовият оркестър „Шьонбрун“ идва в Шумен

Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в България в дните преди коледните празници. За публиката от Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението..

публикувано на 09.12.24 в 08:38