Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печат на княз Борис

Фрагмент от оловен печат на княз Борис-Михаил откриха археолози при проучването на болярско имение във външния град на старопрестолна Плиска. Обект 41, както го определят учените, се изследва от екип с ръководител доц. д-р Константин Константинов, преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. От 2018 г. проучването е включено в програмата на Националния исторически музей и към екипа се присъединява Ивайло Кънев, уредник в отдел „История на България през средните векове“ на музея.

При проучването на терен западно от входа на средновековната църква, върху ходовото ниво, настлано с керамика и плочести камъни, е открит фрагментът от оловния печат на българския владетел.

„ От едната страна, част от изображение на Борис-Михаил с надпис запазен Михаил, от другата част – част от изображение на Исус Христос. Този печат е скрепявал кореспонденция между Борис и собственика на комплекса, което означава, че този комплекс е заемал важна роля в Плиска“, обясни доц. Константинов.

Според доц. Константинов, проучваният обект е архитектурен комплекс от X-XI век. Предполага се, че това е един от най-големите производствени центрове за метални предмети в Плиска, който е съществувал и след като градът вече не е столица на България..

„ Един архитектурен комплекс, който е бил с верижни помещения, затваряйки два вписани един в друг четириъгълника. Заемал е площ около 12 декара. Разположен е на една невисока тераса между два от притоците на Асардере“, каза още изследователят.

Сградата е била напусната организирано и всички материали са били изнесени още през Средновековието. Твърде вероятно това да е било дом на аристократ, свързан с владетелското семейство, и напускането да е станало при преместването на столицата от Плиска в Преслав. Още може да чуете в интервю с доц. Константинов.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мисионис

Щедър сезон на Мисионис

Двустранно изрисуван епископски бронзов кръст с образа на Спасителя е сред новите находки от късноантичния и средновековен град Мисионис край Търговище, заяви проф. Николай Овчаров, научен консултант на разкопките, цитиран от БТА. По думите му върху едната страна на масивния кръст е изобразен Христос с плътна дреха, обхващаща цялото му тяло, а не гол..

публикувано на 23.09.24 в 15:49

Пътешествия във времето

От днес започнаха "пътешествията във времето", в което археолози от русенския музей ще бъдат гидове за посетителите, които ще участват в тура, за да разкрият тайните на историческото наследство в региона.  Събитието, подкрепено от Съвета на Европа и Европейската комисия, се провежда ежегодно през втората половина на септември, привличайки милиони..

публикувано на 23.09.24 в 12:24

Опит за сбогуване с лятото

В първите дни на есента е наистина много трудно  човек да се сбогува с лятото. Спомените и хората, свързани с тях в топлите дни, всичко докоснало ни и случило се на открито, морето и горещият пясък, по-честите пътувания  и всичко онова, което ни е направило по-щастливи.  Точно по този повод скоро се роди нова песен на прекрасните изпълнители..

публикувано на 22.09.24 в 12:18

"Севилският бръснар" тази вечер

Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар" тази вечер в Доходното здание в дунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Режисьор на на спектакъла е Александър Мутафчийски. По думите му, за първи път на професионална сцена той ще постави не кое да е оперно заглавие, а което е като библия за операта...

публикувано на 20.09.24 в 12:03

Повелителката на глината

Разградският музей представя днес изложбата „Повелителката на глината“, посветена на творчеството на Ели Неделчева, която си отиде от този свят през 2011 г., само на 50 години. Експозицията се открива от 17:30 часа в Етнографския музей.  Ели Неделчева е родена в Разград. Тя учи занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това..

публикувано на 20.09.24 в 11:59

България и мозайките

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на историческия музей в града. Откриването е днес от 17:30 часа, като поводът за гостуването на експозицията е Денят на независимостта.  Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово след турне в   Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага. Целта е да..

публикувано на 20.09.24 в 11:55
Народно читалище

Фестивал на песента

Близо 40 са подадените към момента заявки за участие във фестивала на популярната песен „Есенни шуменски вечери“. Състави и индивидуални изпълнители в различни възрастови групи от Благоевград, Варна, Бургас, Свиленград, Разград, Търговище, Шумен, Нови пазар, Велики Преслав, Каспичан, Смядово и други градове на страната ще се включат в конкурсната..

публикувано на 20.09.24 в 11:46