Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесно пътуване със сертификат за ваксинация

Снимка: europarl.europa.eu

Европейската комисия си постави за цел да осигури ваксини срещу Covid-19 за 70% от населението на общността до 21 септември. Ще имаме ли имунизационен щит, с който да посрещнем новата Делта вълна? В същото време ваксинационната кампания има за цел да ни върне и възможността за свободно пътуване в рамките на Европейския съюз. Случи ли се това през лятото? Отговор на въпросите потърси репортерът Стоян Стоянов за рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб“.

„Европейският съюз постигна целта си. 70% от хората над 18 години са имунизирани с поне една доза ваксина“, съобщи още в края на юли председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„57% от европейците вече са напълно ваксинирани с две дози от ваксините. Тези цифри поставят Европа сред лидерите в света по имунизирани граждани. Делта вариантът е много опасен. Затова призовавам всеки, който има възможност, да се ваксинира”, каза още фон дер Лайен.

Цифрите, които представи, са средностатистически за целия съюз. Наблюдават се обаче сериозни разлики в медицинската статистика при отделните държави. България продължава да е на последно място по имунизирани.

„Преболедувалите у нас официално са около 450 000, дори да приемем, че ги удвояваме – 1 000 000 да стигнат, като прибавите още 1 000 000 души, които са имунизирани – стават 2 000 000. На фона на 7 000 000 българи това няма как да повлияе на епидемичния процес“, каза за подкаста на БНР главният здравен инспектор Ангел Кунчев.

Ваксинационната кампания в Шумен започна добре през месец май, но през юни и юли броят на хората, пожелали да се защитят от Covid-19, спадна повече от половина. Това обясни д-р Юлия Кръстева, която работи в имунизационния кабинет на РЗИ в центъра на десетия град.

„Сега малко се повиши интересът към имунизационната кампания, но все още е много слаб. Леко се стреснаха хората, че започна да расте броят на болните. Според мен е много добре човек да бъде защитен с ваксина. Дори и да се разболее, така не се стига до тежко боледуване“, обясни д-р Кръстева.

Пред пункта чакаха повече придружители отколкото желаещи да се ваксинират.

„Още една, две седмици ще изчакам, че четем едни страшни работи в интернет“, обясни възрастна дама от Шумен. „Това е основният проблем. Изключително много хора формират мнението си само от материали в интернет. И то от информация, която идва от недостоверни източници“, обясни Никола Христов. Той разказа, че се е имунизирал, за да се защити от коронавируса, но и за да може да се върне на работа във Франция. „Вече идва четвърта вълна, човек трябва да се ваксинира. А и съм на възраст, страх, не страх – трябва да пробвам нещо“, обясни мъж на опашката за ваксинация в кабинета на РЗИ – Шумен.

Един от стимулите за ваксиниране е придобиването на Европейски имунизационен сертификат, който от 1 юли позволява на много българи да пътуват свободно в съюза. Не са и малко случаите, в които с помощта на документа, наши сънародници, учещи или работещи зад граница, успяха да се върнат в родината си през лятото. Така в Шумен се завърна и Марина Ауер, която от години живее в Германия. „До преди два месеца положението с ваксинациите в Германия беше малко по-сложно. Трябваше много да се чака за дата за имунизация. Но от два месеца може всеки и по всяко време да се ваксинира без никакъв проблем. Пътуването зад граница е също много лесно и леко с имунизационния паспорт. Нямаше никакъв проблем. Не се изисква допълнителен тест. Като си покажеш имунизационния паспорт – никой повече за нищо не те закача“, сподели Марина.

Европейският имунизационен сертификат ни върна усещането за нормалност, смята Никола Христов. „Не е нужно да ходиш по лаборатории един или два дни преди пътуването. Отделно ти спестява и много пари. При влизането в някои държави се изисква да бъде направен PCR тест – ако нямаш ваксинационен сертификат – в акредитирана местна лаборатория, което значително оскъпява цената на изследването. Спестява се много време по редене на опашки в моментите, в които трябва да подготвяш багаж, да принтираш билети. Наличието на един такъв документ ти спестява тези затруднения“, разказа Никола.

Сертификатът изпълни своята задача в първите летни месеци, когато епидемичната обстановка в Европа бе по-спокойна. Със задълбочаването на кризата, породена от четвъртата Делта вълна, документът губи своята полза, смята обаче Христов. „Плюсовете са в сила само когато държавата от която пристигаш или преминаваш е в зелената зона. В момента, в който някоя от зоните, през които минаваш, е в оранжевия или червен списък, това дава възможност на страните по пътя ти да изискват допълнителни документи или изследвания, включително и налагане на задължителна карантина“, уточни Никола Христов.

Остават и други въпроси освен „Какъв е смисълът от сертификата когато повечето европейски държави светят в оранжево или червено?“. Все още не е ясно какъв ще е срокът на валидност на документа и как той ще бъде удължаван? На тези питания обаче трябва отново да се търси общо европейско решение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветеранът на пазара

Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..

публикувано на 30.11.24 в 12:01

Червени панделки с послания

Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ.    Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен.   На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..

публикувано на 29.11.24 в 14:28

За музея с любов

Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...

публикувано на 29.11.24 в 08:55

Писахте ли на Дядо Коледа за бонус?

След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Коледен бал с кауза

Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..

публикувано на 29.11.24 в 08:40

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30