Европейската комисия си постави за цел да осигури ваксини срещу Covid-19 за 70% от населението на общността до 21 септември. Ще имаме ли имунизационен щит, с който да посрещнем новата Делта вълна? В същото време ваксинационната кампания има за цел да ни върне и възможността за свободно пътуване в рамките на Европейския съюз. Случи ли се това през лятото? Отговор на въпросите потърси репортерът Стоян Стоянов за рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб“.
„Европейският съюз постигна целта си. 70% от хората над 18 години са имунизирани с поне една доза ваксина“, съобщи още в края на юли председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„57% от европейците вече са напълно ваксинирани с две дози от ваксините. Тези цифри поставят Европа сред лидерите в света по имунизирани граждани. Делта вариантът е много опасен. Затова призовавам всеки, който има възможност, да се ваксинира”, каза още фон дер Лайен.
Цифрите, които представи, са средностатистически за целия съюз. Наблюдават се обаче сериозни разлики в медицинската статистика при отделните държави. България продължава да е на последно място по имунизирани.
„Преболедувалите у нас официално са около 450 000, дори да приемем, че ги удвояваме – 1 000 000 да стигнат, като прибавите още 1 000 000 души, които са имунизирани – стават 2 000 000. На фона на 7 000 000 българи това няма как да повлияе на епидемичния процес“, каза за подкаста на БНР главният здравен инспектор Ангел Кунчев.
Ваксинационната кампания в Шумен започна добре през месец май, но през юни и юли броят на хората, пожелали да се защитят от Covid-19, спадна повече от половина. Това обясни д-р Юлия Кръстева, която работи в имунизационния кабинет на РЗИ в центъра на десетия град.
„Сега малко се повиши интересът към имунизационната кампания, но все още е много слаб. Леко се стреснаха хората, че започна да расте броят на болните. Според мен е много добре човек да бъде защитен с ваксина. Дори и да се разболее, така не се стига до тежко боледуване“, обясни д-р Кръстева.
Пред пункта чакаха повече придружители отколкото желаещи да се ваксинират.
„Още една, две седмици ще изчакам, че четем едни страшни работи в интернет“, обясни възрастна дама от Шумен. „Това е основният проблем. Изключително много хора формират мнението си само от материали в интернет. И то от информация, която идва от недостоверни източници“, обясни Никола Христов. Той разказа, че се е имунизирал, за да се защити от коронавируса, но и за да може да се върне на работа във Франция. „Вече идва четвърта вълна, човек трябва да се ваксинира. А и съм на възраст, страх, не страх – трябва да пробвам нещо“, обясни мъж на опашката за ваксинация в кабинета на РЗИ – Шумен.
Един от стимулите за ваксиниране е придобиването на Европейски имунизационен сертификат, който от 1 юли позволява на много българи да пътуват свободно в съюза. Не са и малко случаите, в които с помощта на документа, наши сънародници, учещи или работещи зад граница, успяха да се върнат в родината си през лятото. Така в Шумен се завърна и Марина Ауер, която от години живее в Германия. „До преди два месеца положението с ваксинациите в Германия беше малко по-сложно. Трябваше много да се чака за дата за имунизация. Но от два месеца може всеки и по всяко време да се ваксинира без никакъв проблем. Пътуването зад граница е също много лесно и леко с имунизационния паспорт. Нямаше никакъв проблем. Не се изисква допълнителен тест. Като си покажеш имунизационния паспорт – никой повече за нищо не те закача“, сподели Марина.
Европейският имунизационен сертификат ни върна усещането за нормалност, смята Никола Христов. „Не е нужно да ходиш по лаборатории един или два дни преди пътуването. Отделно ти спестява и много пари. При влизането в някои държави се изисква да бъде направен PCR тест – ако нямаш ваксинационен сертификат – в акредитирана местна лаборатория, което значително оскъпява цената на изследването. Спестява се много време по редене на опашки в моментите, в които трябва да подготвяш багаж, да принтираш билети. Наличието на един такъв документ ти спестява тези затруднения“, разказа Никола.
Сертификатът изпълни своята задача в първите летни месеци, когато епидемичната обстановка в Европа бе по-спокойна. Със задълбочаването на кризата, породена от четвъртата Делта вълна, документът губи своята полза, смята обаче Христов. „Плюсовете са в сила само когато държавата от която пристигаш или преминаваш е в зелената зона. В момента, в който някоя от зоните, през които минаваш, е в оранжевия или червен списък, това дава възможност на страните по пътя ти да изискват допълнителни документи или изследвания, включително и налагане на задължителна карантина“, уточни Никола Христов.
Остават и други въпроси освен „Какъв е смисълът от сертификата когато повечето европейски държави светят в оранжево или червено?“. Все още не е ясно какъв ще е срокът на валидност на документа и как той ще бъде удължаван? На тези питания обаче трябва отново да се търси общо европейско решение.
Търсят се кръводарители с кръвна група А отрицателна. Това съобщи началникът на Отделението по трансфузионна хематология в МБАЛ - Шумен д-р София Димова. Кръводарители се приемат всеки работен ден от 8.30 до 12.30 ч. Отделението се намира в сградата на Филиал Шумен към Медицинския университет във Варна. Входът за кръводарители е откъм вътрешния..
В навечерието на Деня на народните будители Професионалната гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт ,,Христо Ботев“ в Шумен отбеляза 75-годишнината на училището. Историята му започва още от лятото на 1949 година, когато се закрива Механотехническата гимназия в Разград и на 5 октомври се открива Механотехническата..
94 възрастни хора, сред които и трудно подвижни, са настанени в Дома за стари хора „Д-р Стефан Смядовски“ в Шумен. Желаещите да се възползват от услугите на социалното заведение трябва да се обърнат към дирекция „Социално подпомагане“. В момента няма места за хора, които се нуждаят от пълна подкрепа. Дори има 7 чакащи за настаняване, съобщи директорът..
Има едни такива щастливи хора, които наричат професията си любов и съдба. Точно по този повод ви срещаме с актрисата Цветана Стоянова от Шумен, която е отдала 47 години от живота си на куклите. Има над 200 роли зад гърба си и много любов към децата. Много от нас са били част от публиката на представленията, в които тя е играла. Била е и част от екипа на..
Днес е Световен ден за борба с инсулта и Шумен се присъедини към Националната кампания „Бъди подготвен! Разпознай симптомите на инсулт. Действай бързо!“. Минути след 10 часа в ДКЦ-1 пред регистратурата беше разпъната 7-метрова „Пътека на знанието“, в която всеки един можеше да научи какви са симптомите на инсулта и правилните реакции за бързо..
В резултатите от изборите няма изненада, случва се почти същото, което вече е познато. Очакваните партии си поделят мнозинството от гласовете. Ситуацията е по-различна може би единствено заради явяването на монолитното досега ДПС като две партии. Това показва анкета сред шуменци в деня след изборите. В Шуменска област ДПС - Ново начало и Алианс за..
В Хитрино неделя е пазарен ден. И голяма част от хората отиват да гласуват в следобедните часове, след като си напазаруват или си поприказват на по чаша кафе. Не малко от тях все още не бяха решили за кого да дадат своя вот и това е защото, казват жителите на Хитрино, политиците не са си свършили работата. Кандидатите за депутати трябва да влязат във..