Фитнес залите ще могат да работят без ограничение в капацитета до 50%, ако целият персонал е ваксиниран срещу Covid-19. До съоръженията пък трябва да се допускат само имунизирани, преболедували или проверени с актуален PCR тест посетители.
Още по темата в репортажа на Стоян Стоянов или в текста по-долу:
Ваксинацията не трябва да е разделителна линия в обществото. Това е преобладаващото мнение на членовете на Българската асоциация за здраве и фитнес.
„Повечето хора смятат че не трябва да има такива условия за клиентите, които посещават залите. Моето лично мнение е, че това е една опция и е добре да я има“, обясни Петър Ангелов, председател на асоциацията.
Ако спортните обекти решат да работят на пълен капацитет само с ваксинирани, преболедували или тествани, те ще трябва сами да следят за здравния статус на клиентите си. „Не е голямо предизвикателство“, твърди Ангелов. Сертификатът може да се показва от дисплея на телефона и да се проверява чрез QR кода. „Това е съвсем доброволно, никой не те задължава да си покажеш сертификата. Ако искаш да тренираш в зала, която е избрала да отговаря на тези условия, ти също трябва да отговаряш на изискванията и да го документираш“, каза председателят на асоциацията.
Все още е рано да се каже колко зали ще изберат да работят без ограничения с напълно ваксиниран персонал и клиенти. Едва ли ще са много. „Болшинството от персонала не иска да се ваксинира. И както знаете само 15% от българите одобряват ваксинацията. Ние сме на последно място в Европа. Нашите служители не са изключение, те са представителна извадка на обществото“, добави Ангелов.
„За съжаление капацитетът на залите в момента е далеч от препълване. Цялата тази паника обезкуражи хората да ходят по залите“, разказа Ангелов.
Спортните центрове не са инкубатор на зараза, твърди той. „Човек, ако не се чувства добре, няма да стигне до залата. Но трябва да се качи в градския транспорт, трябва да влезе в магазина, за да си купи ядене. Плюс това в залите има достатъчно пространство. Дистанцията се спазва. По чисто търговски съображения вентилацията е на високо ниво. Хората няма да влязат там, ако мирише на пот и не е чист въздухът “, каза Петър Ангелов.
Всяка промяна в регламента за посещение на спортните центрове се отразява много зле на бизнеса. „Хората се плашат и просто не стигат до залата. А заниманията със спорт увеличават капацитета на имунната система. Справят се много по-добре с всякакви вирусни атаки. Човек може да се грижи за здравето си чрез профилактика. Това е нещото, което ние прокламираме. Затова сме Асоциация за здраве и фитнес. Апелирам хората да осъзнаят това и правителството да разбере, че ние сме най-големият им съюзник в борбата срещу Covid”, обясни Ангелов.
За да оцелее браншът в тази трудна ситуация, от Българската асоциация за здраве и фитнес настояват за държавни компенсации.
„Ако излезе това изискване до 30% от капацитета за залите, искаме да имаме компенсация. Тя да е 10% от декларирания приход за същия период на 2019 г. Ако се стигне до пълно затваряне, тогава искаме 30% от декларирания приход за същия период през 2019 г.“, разясни Петър Ангелов.
От асоциацията предлагат да се обмисли и въвеждането на ваучери за спорт, които да не се облагат с данъци. С такъв тип бонуси работодателите могат да поддържат здравето и тонуса на служителите си.
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..
Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен. По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..
Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..