Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И сега фитнес залите не са пълни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фитнес залите ще могат да работят без ограничение в капацитета до 50%, ако целият персонал е ваксиниран срещу Covid-19. До съоръженията пък трябва да се допускат само имунизирани, преболедували или проверени с актуален PCR тест посетители.

Още по темата в репортажа на Стоян Стоянов или в текста по-долу:

Ваксинацията не трябва да е разделителна линия в обществото. Това е преобладаващото мнение на членовете на Българската асоциация за здраве и фитнес.

„Повечето хора смятат че не трябва да има такива условия за клиентите, които посещават залите. Моето лично мнение е, че това е една опция и е добре да я има“, обясни Петър Ангелов, председател на асоциацията.

Ако спортните обекти решат да работят на пълен капацитет само с ваксинирани, преболедували или тествани, те ще трябва сами да следят за здравния статус на клиентите си. „Не е голямо предизвикателство“, твърди Ангелов. Сертификатът може да се показва от дисплея на телефона и да се проверява чрез QR кода. „Това е съвсем доброволно, никой не те задължава да си покажеш сертификата. Ако искаш да тренираш в зала, която е избрала да отговаря на тези условия, ти също трябва да отговаряш на изискванията и да го документираш“, каза председателят на асоциацията.

Все още е рано да се каже колко зали ще изберат да работят без ограничения с напълно ваксиниран персонал и клиенти. Едва ли ще са много. „Болшинството от персонала не иска да се ваксинира. И както знаете само 15% от българите одобряват ваксинацията. Ние сме на последно място в Европа. Нашите служители не са изключение, те са представителна извадка на обществото“, добави Ангелов.

За съжаление капацитетът на залите в момента е далеч от препълване. Цялата тази паника обезкуражи хората да ходят по залите“, разказа Ангелов.

Спортните центрове не са инкубатор на зараза, твърди той. „Човек, ако не се чувства добре, няма да стигне до залата. Но трябва да се качи в градския транспорт, трябва да влезе в магазина, за да си купи ядене. Плюс това в залите има достатъчно пространство. Дистанцията се спазва. По чисто търговски съображения вентилацията е на високо ниво. Хората няма да влязат там, ако мирише на пот и не е чист въздухът “, каза Петър Ангелов.

Всяка промяна в регламента за посещение на спортните центрове се отразява много зле на бизнеса. „Хората се плашат и просто не стигат до залата. А заниманията със спорт увеличават капацитета на имунната система. Справят се много по-добре с всякакви вирусни атаки. Човек може да се грижи за здравето си чрез профилактика. Това е нещото, което ние прокламираме. Затова сме Асоциация за здраве и фитнес. Апелирам хората да осъзнаят това и правителството да разбере, че ние сме най-големият им съюзник в борбата срещу Covid”, обясни Ангелов.

За да оцелее браншът в тази трудна ситуация, от Българската асоциация за здраве и фитнес настояват за държавни компенсации.

„Ако излезе това изискване до 30% от капацитета за залите, искаме да имаме компенсация. Тя да е 10% от декларирания приход за същия период на 2019 г. Ако се стигне до пълно затваряне, тогава искаме 30% от декларирания приход за същия период през 2019 г.“, разясни Петър Ангелов.

От асоциацията предлагат да се обмисли и въвеждането на ваучери за спорт, които да не се облагат с данъци. С такъв тип бонуси работодателите могат да поддържат здравето и тонуса на служителите си. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Димитър Костов

Ремонти пред финала

Завърши първият етап от ремонта на операционния блок в МБАЛ - Шумен. В реновираните две операционни зали вече се извършват ортопедични операции. Това съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов.  Те са със съвременна вентилация и филтри, с нови операционни маси и апаратура, имат нов дизайн и антибактериално покритие.  В момента се правят..

публикувано на 10.07.24 в 13:32
Росен Карадимов - първият вдясно

Шанс за Североизтока

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството на иновациите и развитието класира проекти на 10 общини. В Североизточна България са два проекта за Шумен и по един за Търговище и Русе.    Какво е важно за тези проекти? Как инвестициите ще се отразят на развитието на..

публикувано на 10.07.24 в 10:48

От Тодор Икономово до Ливърпул

Ферхад Фадлиев от каолиновското село Тодор Икономово вече 10 години живее и работи в чужбина. Заминал зад граница веднага, след като е завършил пълнолетие и взел шофьорска книжка.  Всяка година по време на летните месеци се връща у дома. Със заплатата от чужбина успява да задели пари за ремонт на бащината къща, защото има намерение да се върне в..

публикувано на 10.07.24 в 08:19

Помощ за бебе след граждански брак

Община Смядово ще подкрепя финансово родителите и осиновителите на всички новородени деца, ако имат средно образование, ако таткото има поне половин година трудов стаж и ако фамилията е със сключен граждански брак. Последното условие предизвикало най-много дебати на общинска сесия, където новата Наредба била обсъждана и приета. В крайна..

публикувано на 10.07.24 в 07:59
Язовир

Повече вода за напояване

Увеличени са количествата вода, които се подават за напояване, сочи графикът на Министерството на околната среда и водите. За Шуменска област от язовир „Тича“ към поливното земеделие за юли отиват 3, 1 млн. кубически метра. Въпреки, че постъпленията на вода в язовира са минимални, няма риск за въвеждане на режим на водата. Нивото на язовира е..

публикувано на 09.07.24 в 12:09

Женската сила през Възраждането

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират? Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях?   Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението? Как..

публикувано на 09.07.24 в 09:01
Снимката е илюстративна

5 милиона за водопроводи

Проекти за над 5 милиона 328 хиляди лева бяха одобрени за ремонт на улични водопроводи във Велики Преслав и 8 села от общината в края на зимата. Сред тях бяха 10 улици във Велики Преслав, по две в селата Осмар, Троица, Хан Крум и Драгоево и по една в Миланово, Мокреш, Имренчево и Златар.  Има ли бедстващи селища в общината, както и такива, които да са..

публикувано на 09.07.24 в 08:23