Два научни екипа, независимо един от друг, направиха едно и също научно откритие. Екипът на проф. Николай Начев от Шуменския университет и на д-р Николай Коджабашев от БАН регистрираха със следи и снимки присъствието на семейство евразийски бобри в защитената зона „Ломовете“. Откритието е с изключителна научна стойност, защото от 150 години се приемаше, че бобрите са изчезнали.
Екипът от Шуменския университет тръгва по следите на бобрите, след като ловец от района съобщил, че по течението на река Русенски Лом има характерно изменение на коритото.
„Установихме две животни. Напълно е възможно колегите, които паралелно са работили, да са установили същите две животни. Добрата новина се състои в това, че има новообразувана популация, т.е. бобърът се върна в българската фауна“, каза проф. д-р Николай Начев от ШУ „Епископ Константин Преславски“.
Първата научна информация за следи от живот на вида е от септември 2020 г., а фоторегистрацията е от април 2021 г. Учените наричат бобрите "хидроинженерите на природата".
„Много ценен е с това, че той укротява теченията на реките, което прави присъствието му изключително благоприятстващо някои други видове, като видрата“, каза още проф. д-р Начев.
Учените искат да осигурят спокоен живот на бобрите, пазят в тайна точното им местообитание, за да им осигурят възможност за размножаване. В миналото са били избивани заради кожата и секрецията от жлезите, които са били използвани в козметиката.
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..
Повишение с около 30% на таксата за битови отпадъци планират в община Нови пазар. Промилите не са увеличавани от 2013 г. на фона на постоянно увеличаващите се разходи, обясни кметът Георги Георгиев. Дейността до момента е дофинансирана с 250 хиляди лева от общинския бюджет. След увеличението тези средства ще могат да се инвестират в други..