Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За честта на едно читалище

С подписка до общинската администрация населението на антоновското село Изворово настоява да се вземат спешни мерки, за да не падне покривът на читалището след поредните дъждове. Над 10 хиляди тома съхранява читалищната библиотека, но както знаем, читалището на село се ползва не само за културни и просветни дейности, но и за избори, за срещи с граждани по важни теми и т.н. Ромското население на Изворово, което е преобладаващо в населеното място, го ползва и като сватбена зала, след като общината позволила.

През 2007 година покривът на читалището е основно ремонтиран, но качеството е такова, че няколко години по-късно протича, така е и досега, разказва секретарят на Народно читалище „Отец Паисий 1929“ Марияна Велинова. Твърди, че заедно с кмета от години поставят проблема и нищо. Чуйте в какво състояние е днес читалището и защо хората са спрели да влизат в сградата.

Разговаряхме и с други хора от Изворово - дългогодишни учители, общественици, представители на настоятелството. Оказва се, че състоянието на читалището е един от редицата проблеми, с които се срещат всеки ден, заедно с безводието, стария ВиК водопровод, чистотата и грижата за гробищния парк. И за тях са писали до общината. В основата на неглижирането на проблемите им изтъкват политически различия между местната и общинската власт – кметът на селото е от ГЕРБ, общинската власт - от ДПС.

На ясно формулираните и конкретно зададени въпроси до общинската администрация в Антоново получихме следния отговор (пълния текст е без съкращения): "Инспекция на читалищната конструкция е направена и е видно, че се нуждае от ремонт. Мерки по ремонт на покрива в момента не могат да се вземат, защото към момента нямаме финансова възможност". Попитахме още  дават ли си сметка, че рухването на читалищния покрив ще изисква многократно повече средства от джоба на данъкоплатците, но от лаконичния отговор следва да разбираме, че и за това си дават сметка, въпросът е докога. 

Продължаваме да следим темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22