Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на 40

2
Паметник "Създатели на българската държава" - Шумен
Снимка: Община Шумен

Най-големият паметник в България и един от обектите, с които се ознаменува 1300-годишнината от основаването на българската държава, е Мемориалният комплекс на Шуменското плато.

Първоначалната идея е била паметниците да бъдат три – в Плиска, Мадара и Велики Преслав, но тя отпада и през май 1978 г. е обявено нова задание. Най-подходящото място се оказва местността Илчов баир край Шумен. Бюджетът за построяването отначало е бил малко над 2 млн. лв., но по-късно стройността на градежа става 10 пъти по-висока.

През студените есенно-зимни дни на 1979-80-та г. започват да се правят сондажите за взривяването на скалните маси на Шуменското плато. Там, където само след няколко месеца ще бъде открит величавият паметник.

Мемориалът пресъздава най-важните моменти от българската история от VII до Х в. Изграден е от 8 бетонни тела, които оформят две полузали. В композицията са поставени фигурите на владетелите Аспарух, Тервел, Крум, Омуртаг, Борис I и Симеон I. Най-голямата скулптура е посветена на Създателя – Аспарух, качен на кон, който забива меча си в земята и изрича думите: „Тук ще бъде България! Под това небе, на тази земя“.

Ръководител на екипа, създал проекта на Паметника, е известният скулптор акад. Крум Дамянов, който освен триумфа на своята творба, е трябвало да преглътне и не малко забележки от страна на Пенчо Кубадински. Тогавашният партиен ръководител не одобрявал главата на Аспарух, която според неговото разбиране за историчност била твърде неподходяща за създателя на Дунавска България. Според Кубадински, владетелят трябвало да изглежда мъжествено и зряло, а главата му напомняла младеж с излъчването на пиле. И така през една нощ на 1982 г. главата е отрязана и сменена с нова.

Сред знаковите личности, свързали живота си с Паметника над Шумен, е екскурзоводът Русанка Цанева. Тя не участва в неговото съграждане, но е назначена да работи там само 5 дни след неговото откриване на 28 ноември 1981 г. И днес, ако се качите на платото, Русанка Цанева е там, за да разказва.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Животът в бродериите на Таня

Изложбата "Каменни бродерии от Нова Каховка върху текстил" може да се разгледа до 18 май в Художествената галерия „Елена Карамихйлова“ в Шумен.  12-те текстилни стенни пана, върху които има ръчно бродирани копия на архитектурни орнаменти от къщи в град Нова Каховка, Херсонска област са дело на Тетяна Болгарова . Авторът на оригиналните "каменни..

публикувано на 10.05.24 в 16:58

Демонтираха помпа-замърсител

Сигнал за изтичане на черна субстанция и миризма във водите на р. Пакоша е постъпил на зеления телефон в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Шумен. Реката се влива в язовир „Фисека“, Община Търговище. Експерти от инспекцията, Регионалната лаборатория в Шумен и Басейнова дирекция „Черноморски район“ са извършили проверки в..

публикувано на 10.05.24 в 16:01

Абитуриенти при кмета

Абитуриенти и техните класни ръководители от средните училища в Нови пазар се срещнаха с кмета на общината Георги Георгиев и с неговия заместник Аян Мехмедов. Кметският екип приема зрелостници от общината за втора поредна година. "Всички ние не помним раждането си, но помним последните години от ученическия живот, изпълнен с безгрижие, щастие и..

публикувано на 10.05.24 в 13:24

Каменни бродерии върху текстил

“Каменни бродерии от Нова Каховка върху текстил” е името на новата изложба във Художествена галерия “Елена Карамихайлова” в Шумен. Тя представя творбите на украинската художничка Тана Болгарова, която, за да запази културното наследство на Украйна, пренася архитектурните орнаменти на вече разрушените от войната сгради на град Нова Каховка към..

публикувано на 10.05.24 в 12:32

Нови табели улесняват туристите

Служителите на Дирекцията на Природен парк "Шуменско плато"  са поставили нови табели, които ще улеснят посетителите на скалните манастири.  Това съобщиха от администрацията на парка.  Най- посещаваните свети места са Хан Крумовския скален манастир над село Троица и Костадиновия манастир над село Осмар, където е и емблематичния за парка скален..

публикувано на 09.05.24 в 15:59

Такси блъсна пешеходка

Сигнал за катастрофа на булевард "Симеон Велики" до Шел в Шумен е получен в полицията, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Водач на таксиметров автомобил не е пропуснал пешеходка, която пресичала на зелен сигнал на светофара, и я ударил.  Пострадалата, 44- годишна шуменка е контактна, откарана е за преглед в шуменската болница. От полицията..

публикувано на 09.05.24 в 15:35

Тревожна демография

149 699 души е населението на Шуменска област през 2023 г. според данните на отдела „Статистически изследвания“ в Шумен. Текущата демографска ситуация показва продължаващо намаляване и застаряване на жителите на региона.  Областта се нарежда на 14-то място по брой на населението, непосредствено след Сливен и преди Враца. В сравнение с 2022 г...

публикувано на 09.05.24 в 12:39