Актрисата Ели Скорчева се завръща след близо 30-годишно отсъствие от екрана на телевизията и киното в най-новия филм на Стефан Командарев с работното заглавие „Ало“. Тя ще играе главната роля на пенсионирана учителка, която става жертва на телефонни измамници. Възрастната жена губи по нелеп начин парите, които е спестила за надгробната плоча на своя починал съпруг.
Филмът разказва и представя темата за загубеното достойнство на нашите майки и бащи, които са принудени да оцеляват ден за ден, вместо да имат своя достоен живот. Голяма част от действието ще бъде заснето в Шумен в началото на новата година.
100 души екип ще дойдат в средата на януари, за да реализират снимките. Част от тях ще бъдат направени и в апартамент, от който се вижда емблематичния Паметник „Създатели на българската държава".
Сред най-известните филми с участието на актрисата Ели Скорчева са „Адаптация“, „Търновската царица“, „Ева на третия тежа“ и „Мадам Бовари от Сливен“. В настоящата продукция на режисьора Стефан Командарев тя ще си партнира заедно с Асен Блатечки, Иван Бърнев, Ивайло Христов, Ирини Жанбонас, както и с колеги от шуменския театър като Стефани Лечева, Янислава Линкова и Димитрия Милушева.Във филма, наречен работно „Ало“, ще участват и много шуменци. Те ще бъдат част от статистите и епизодиците в последната лента от трилогията на Стефан Командарев, в която се осмисля моралната и икономическата криза в съвременна България.
Интервюто с Ели Скорчева може да чуете в прикачения файл.
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..
Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови. Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..