Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко да е минималната заплата?

Снимка: архив

650 лв. е минималната работна заплата у нас. За най-ниско квалифицирания труд се плаща по 3 лв. и 92 ст. на час. Повишение през тази година ще има. От КНСБ настояват минималното месечно възнаграждение да е 730 лв. Засега правителството е по-склонно да приеме долен праг от 710 лв.  

Минималната работна заплата е възнаграждение, което трябва да гарантира, че няма да има работещи бедни“, каза експертът по трудово право в КНСБ – Шумен Радостин Павлов. „Тя трябва да преодолява неравенствата и инфлацията. Затова ние предлагаме увеличението да не е с 12%, а с поне 15%. Така ще бъде компенсирана общата инфлация и инфлацията от малката кошница“, добави той.

Около 1 млн. българи получават минимална или близка до минималната заплата. Радостин Павлов не е открил такава статистика за Шуменска област. 

„Но имам едно притеснение, което е трудно доказуемо, за монопсонен пазар на труда. Ние сме в регион с ниско концентрирано ниво на предлагане на труд и търсенето става много по-ограничено за самите хора. Това води до нещо, което се коментира широко, че всъщност има изкуствено задържане на нивата на възнагражденията. Да не кажа картел, защото това е по-неправилният термин“, обясни Радостин Павлов.

Дори да не са чак толкова много хората в региона, които работят за минимална работна заплата, със сигурност са много хората, които получават възнаграждения, близки до нея, каза експертът по трудово право.

И този път бизнесът не е съгласен с повишаването на минималната заплата, оправдавайки се с икономическата криза, инфлацията и рекордния скок в цените на електрическата енергия и природния газ. Тежката ситуация обаче не може да е извинение за ниските доходи на работещите, отбеляза Радостин Павлов.

Аргументът, който чуваме от страна на работодателите, че ще фалират бизнеси – го слушаме 15 години. Никога бизнес не е фалирал заради това, че е увеличавана минималната работна заплата. Ние сме категорично „за“ и подкрепяме бизнеса. Те трябва да бъдат компенсирани от държавата. Докато работещите хора и пенсионерите – никой не ги компенсира за нищо. Нека да говорим за справедливо посрещане на всичките тези неволи. Преди да се осъществи това увеличение на минималната работна заплата, то вече е изядено с ръста на цените“, категоричен е Павлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветниците дискутират

По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..

публикувано на 25.11.24 в 14:47

Адвокатът пътешественик

Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти.  Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..

публикувано на 25.11.24 в 08:59

Започна конкурсът "Съзвездие"

Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен.  Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..

публикувано на 23.11.24 в 11:38

Подкрепа след адски пожар

Семейството на второкласник от Търговище остана без дом след адски пожар, причинен от късо съединение.  От документи до мебелите на фамилията, всичко е унищожено. Колеги и приятели на майката Стилияна Стефанова, която работи в голяма търговска верига, са неотлъчно до нея. Помагат й да разчиства опустошения от огъня апартамент в кв."Запад" 3...

публикувано на 23.11.24 в 09:57
Стела Илиева - директор на РИОСВ - Шумен

Глоби за оцветена река

Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води.  От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..

публикувано на 22.11.24 в 11:57
Община Никола Козлево

Тържества в Никола Козлево

Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев  - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието.  Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кампания за здраве

Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите.  Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..

публикувано на 21.11.24 в 15:04