Седмокласници от шуменското Средно училище „Панайот Волов“ участваха в иновативен урок по български език и литература, математика и география в един час.
Учениците се фокусираха върху основни моменти от десета глава на повестта „Немили-недраги“. Те обърнаха внимание на студа, който сковава река Дунав, а впоследствие и на образа на Македонски.
С преподавателя по география – г-жа Цветанова, децата коментираха географското положение и особеностите на реката. Така те откриха, че замръзването ѝ е свързано със суровия климат, който днес е доста по-различен.
Импровизираният мост от три разкрача и широк „педя, педя и половина“ пък бе в основата на първата задача по математика. Учениците научиха, че средният разкрач на всеки е различен и според описанието на Македонски можем да приемем, че той е висок около 175 см. С помощта на г-жа Орцева седмокласниците първо измериха своя разкрач, а след това решиха и задачите, поставени от преподавателя. Учениците използваха Google карти, за да изчислят разстоянието от Браила до Русе, както и времето, за което героят е преминал.
„Предвид факта, че живеем в едно модерно общество, за мен основен приоритет е всеки един материал да е поднесен по интересен начин на учениците. Идеята ми беше чрез съвместяването на трите предмета урокът да бъде възприет по-лесно“, обясни инициаторът на иновативната идея и преподавател по български език и литература Галина Абаджиева. Тя допълни, че резултатът дори надминал очакванията ѝ. „Ние като учители трябва да бъдем в крак с нуждите на учениците и да погледнем образованието през тяхната призма“, коментира Галина Абаджиева.
По думите ѝ подобен урок са правили преди време и с учителя по музика Албена Димитрова. Тогава пресъздали коледуването и зимните обичаи.
Учениците от 7 А клас на СУ „Панайот Волов“ също останаха впечатлени от нестандартния урок. „Беше по-интересно, защото бяха включени три предмета. Беше и забавно“, коментира Тодор Киров. Неговият съученик Иван Велев го подкрепи с думите: „Да, наистина беше много забавно“. Надежда Русанова от същия клас открои като най-интересно присъствието на математиката в урока, което я накарало да запомни по-добре материала. „Надявам се да има още много такива уроци“, каза тя. Дамян Йоргов и Йоанна Иванова също се обединиха около общото впечатление, че комбинираният урок е бил интересен и полезен.
Английски език и биология са най-предпочитаните предмети за втора матура от зрелостниците в област Шумен. Заявилите желание да се явят на втората матура утре са 706, като до зрелостния изпит са допуснати 681, показват данните на РУО Шумен. Най-много зрелостници са заявили желание да държат втора матура по английски език – 281. Следващият..
Изработването на технически проект за основен ремонт на Върбишкия проход е заложено в инвестиционната програма на АПИ за тази година. Това каза за Радио Шумен кметът на Община Върбица Мердин Байрям. Той уточни, че е получил писмо от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, от което става ясно, че ще бъдат ремонтирани 13,4 км от пътя,..
На 20 май официално отваря врати новият Център по природни науки към Факултета по природни науки на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Събитието е от 18:00 часа. Центърът се намира в сградата на Астрономическата обсерватория на Шуменското плато. Посетителите ще имат възможност да се запознаят с чудния свят и необятните..
Задържа са броят на пациентите с коронавирус в шуменската болница. В момента в инфекциозно отделение има 10 пациенти с положителна проба. Това съобщи за Радио Шумен д-р Йорданка Маринова от лечебното заведение. В интензивния сектор има 2 болни, един от тях е интубиран. Няма приети деца с вирусната инфекция повече от 2 седмици. През..
Одобриха Регионална програма за заетост на област Шумен за 2022 г. Това стана на заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. Предвидено е разкриването на 386 работни места на пълен работен ден и 112 работни места на непълно работно време. За реализацията на програмата са необходими близо 2 360 000 лв., от които над 2 307..
Шуменският Административен съд постанови, че Ешреф Реджеб е бил в конфликт на интереси за това, че като кмет на Община Никола Козлево е разходвал общински бюджетни средства в полза на „Футболен клуб - Община Никола Козлево“, на което до настоящия момент член на Управителния съвет е синът му. Съдебният състав е потвърдил наложената глоба в..
По темата "Споменът - скръб и утеха" в елегията на Димчо Дебелянов "Аз искам да те помня все така" са писали зрелостниците в интерпретативно съчинение на днешния държавен зрелостен изпит по български език и литература. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Втората възможност беше есе със заглавие "Тежестта на..