Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръница с кауза за храм

Мечтата на жителите от едно малко българско село е да си имат храм. Вече 7 години не спират усилията за постигането и, но без резултат. Светлинката на надеждата обаче, сега е по-ярка.

Тръница се намира на 25 километра североизточно от Нови пазар. Някога селото било между двете могили, върху старо римско, после турско селище. Двете могили били свързани с път. И до днес в нивите се намират парчета от точена керамика, а понякога и монети,твърдят местните За голямата могила се носи легенда,че в нея има заровено златно момиче, което тъче със златен стан. Разказват, че някога в южната страна на могилата, която е по- полегата, имало дупка. Говедар  решил да влезе и да види какво има в могилата. Събрали се хора, вързали го с едно въже за кръста и той влязъл. Когато излязъл не успял да каже нищо. Бил онемял. Така голямата могила не издала тайната си, а дупката постепенно за заличила. 

И до днес момичето тъче ли ,тъче…. - така казват хората и твърдят, че звука на стана се чува.

Това не са единствените легенди за малкото село с голяма кауза - да построи православен храм в трудното ни време. Любопитните истории за името Тръница, чудноватите легенди и мистерии чуйте в първата част от интервюта на Христина Димитрова с Ирина Николова, родом от Тръница, сега администратор на фейсбук страницата Храм в Тръница.

Във втората част ще разберете до къде стигна битката на селото за православен параклис, с какво се ангажира Община Нови пазар и какви средства ще са необходими за осъществяване на тази мечта. Защо е важно село с под 100 жители да си има храм на вярата? Всичко за каузата: Храм в село Тръница, от Ирина Николова:

В дарителската сметка открита за изграждане на параклиса „Св. Рождество Богородично“ в Тръница е събрана до момента неголяма сума. Местните хора разчитат и на подкрепата на дарители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

10 януари - 27 години по-късно

Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре.  Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..

публикувано на 10.01.25 в 12:50
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11