Известната актриса Наталия Бардская написа мемоарна книга, в която да разкаже за вълнуващия живот на своя род с дворянски корени. Пътят на фамилията минава през няколко държави и континенти. След Гражданската война през 1917 г. в Русия фамилията на баба ѝ тръгва по дългия път на емиграцията с идеята да стигне до Франция.
Съдбовно събитие ги оставя завинаги в България. Край бреговете на Черно море яхтата, с която пътуват, се разбива и те избират страната ни за свой житейски пристан. По-късно същата тази баба стига дори до Америка, но нейните деца остават тук, където се ражда и малката Наталия преди повече от 80 години.
Книгата, озаглавена „Бъдеще в миналото“ е опит да обясня какви последствия дава миналото върху живота на хората сега, заяви актрисата. В нейните първи 100 страници е моят Шумен, градът на съпруга ми Илия Раев, казва още Наталия Бардская.
От книгата, която е около сто страници, към момента са отпечатани само две глави от нея. В третата част центърът ще бъде именно Гражданската война в Русия и промяната, която тя налага за сметка на много кръв, нещастие, засегнати животи и жертви. Там ще бъде и историята на нейната баба, която се ражда в Кронщад, близо до Петербург и умира в Холивуд.
"Бъдеще в миналото" се издава с усилията на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен и Ирена Петрова – преподавател в Шуменския университет. Изданието се финансира от общинския фонд „Култура“.
Повече подробности можете да чуете в прикачения файл от интервюто на Миглена Стефанова с Наталия Бардская.
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...
Коледна магия сътвориха учениците от Трето ОУ "Димитър Благоев" в спектакъла "Една различна Коледа". Концертът в Младежкия дом обедини традиции и съвременност, като показа многобройните таланти на възпитаниците на учебното заведение. Пред препълнената зала децата пяха, танцуваха, пресъздаваха обичаи и се забавляваха. Най-добрите получиха награди за..
Шуменските художници Радослав Ценов, Валерий Желязков и Володя Хубанов получиха парични награди за най-добре представяне в Зимния салон на творческите си организации. Отличията връчи кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Поощрения и грамоти взеха Валентин Кулев, Мариана Петкова и Надежда Русева. От няколко години авторите се оценяват от..
Премиера на пиесата „Снежен сън“ в Драматично-кукления театър в Силистра ще зарадва най-малките си зрители, съобщи за БТА директорът на културната институция Златина Станева. „Снежен сън“ е пиеса, в която се разказва как джуджетата на дядо Коледа подготвят подаръците в Лапландия. Там също има трескава подготовка за празника. "Посланието, което..
Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в Шумен днес. Ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното..
Художници от област Търговище подреждат творби в традиционна коледна изложба. Официалното откриване ще бъде днес в Художествената галерия „Никола Маринов“. Това съобщи за БТА директорът на културната институция Пламен Проданов. Близо 30 творци вече са подбрали свои работи от последната година и са ги предали в галерията. Традиционната коледна..
С традиционния Зимен салон художниците в Шумен слагат край на творческите си изяви през годината. Изложбата на над 30 автори ще бъде открита тази вечер от 18:00 часа на първия етаж на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. До творбите на утвърдените имена на професорите Димитър Балкански, Благомир Папазов и Спартак Паскалевски,..