Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Водещата тема за България, Европа и света е конфликтът между Русия и Украйна, който днес ескалира.

Припомняме, че тази сутрин президентът на Русия Владимир Путин обяви началото на специализирана военна операция в Източна Украйна. Кореспонденти на западни медии и журналисти предадоха, че има обстрел над различни части на Украйна - от Киев до Одеса, както и в източните части. Украинският Център за стратегическа комуникация и стратегическа сигурност, цитиран от български медии, съобщи сутринта за  загинали граничари и за ранени.

"Въоръжените сили на Украйна са отблъснали руска атака в Луганска област. Унищожена е руска техника. Убити са "около 50 руснаци", съобщава Центърът. Украинската армия съобщава за свалени руски самолети. Руското министерство на отбраната отрича и съобщава, че украинската противовъздушна отбрана е неутрализирана, а инфраструктурата на военните летища в Украйна е изведена от строя. Има данни за жертви и ранени.

Военната интервенция на Русия в Украйна коментира за Радио Шумен външнополитическият анализатор проф. Владимир Чуков.

"От края на миналата година има сигнали, че Русия има готови планове за интервенция в Украйна", заяви за Радио Шумен анализаторът проф. Владимир Чуков.

"Господа депутати, направете така, че да отделите средства за посрещане на българите от Украйна", призова проф. Чуков, коментирайки евентуална бъдеща бежанска вълна от Украйна към Европа.

Още може да чуете от интервюто с проф. Чуков в предаването "Днес" на Радио Шумен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Душата на камъка

24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..

публикувано на 09.01.25 в 10:49