38-годишната Елица Дамянова от Шумен с диагноза Детска церебрална парализа и 100 процента инвалидност потърси Радио Шумен със сигнал за дискриминационно отношение и психически тормоз на работното място.
По нейните думи, под натиск от прекия си ръководител Севелина Колева преди дни тя е била принудена да подаде молба за напускане на работа в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на ул. “Гоце Делчев“ 24 в Шумен. Дамянова е работила като трудотерапевт там в продължение на 12 години след завършването на висшето си образование в ШУ „Епископ Константин Преславски“.
Младата жена разказа, че от 2016 година, когато Колева става ръководител на ЦРСИ, е била подлагана на лични обиди и нападки. Не е имала адаптирано работно място, ограничавана е в ползването на санитарните помещения, обвинявана е, че има фалшив ТЕЛК и купена диплома, многократно е приканвана да си постави ваксина срещу COVID-19. Заради имунизирането се е наложило да поиска писмено становище от лекуващия си лекар, РЗИ, Министерството на здравеопазването, Сдружението по ДЦП и лично от главния санитарен инспектор доц. Ангел Кунчев. Всички инстанции са подкрепили правото й да не бъде ваксинирана поради медицински противопоказания.
„В молбата си за напускане на работното място изрично написах, че правя това под натиск“, заяви Елица Дамянова.
За случая са сезирани Община Шумен, Съюза на инвалидите в България, Комисията за защита от дискриминация.
„Ще си търся правата и по съдебен ред, но дори да бъда възстановена, няма да се върна на старото си работно място, докато ръководител е Севелина Колева.“, каза Елица Дамянова. Тя вече е регистрирана в Бюрото по труда.
„Запозната съм със случая“, каза заместник-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светлана Маркова. Тя поясни, че има заведена жалба в Община Шумен от майката на Елица Дамянова. „Поискала съм писмени становища от ръководителя на ЦРСИ и от всеки работещ в Центъра“, каза още д-р Маркова. Тя съобщи, че в момента Севелина Колева е в болнични.
Очаквайте продължение по темата. По случая работи Мина Денева.
Разказите на Елица Дамянова и майка й, които бяха в Радио Шумен, както и позицията на заместник-кмета д-р Светлана Маркова може да чуете в прикачените файлове.
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..