Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за проф. Рашо Рашев

Снимка: Ана Рашева

На фона на трагичните събития, които се разиграват в Украйна, 28 февруари е още една трагична дата не само в българския календар. Преди 14 години след пожар във влака София-Кардам загиват 9 пътници. Сред тях е и тогавашният директор на Националния археологически институт с музей към БАН проф. Рашо Рашев.

Години по-късно медиавистът продължава да бъде цитиран с уважение от своите колеги в страната и чужбина. Проф. Рашев е свързан с най – мащабните проучвания на старата ни столица Плиска, нейния вътрешен и външен град и най-вече Дворцовия комплекс. Негови са изследванията и на редица землени укрепления, крепости и некрополи от периода на Първото българско царство в Североизточна България около Силистра, Разград, Варна и Шумен. Той е откривателят на тайните ходници, които са излизали от Крумовия дворец в Плиска и вероятно, са водели към Дръстър. 

Успоредно с разкопките в Плиска, проф. Рашо Рашев копае и в района на могилата при Кабиюк. Северно от нея той започва проучването на монументална каменна сграда с размери 26 х 18 м. Строителните ѝ особености я свързват с монументалните градежи с първата ни столица и вероятно е бил езически храм. Откриването му, според проф. Рашев е сигурен знак за идентифицирането на нов, неизвестен досега на картата на Първото българско царство аул или укрепена ханска извънстолична резиденция от нач. на ІХ в. 

Посмъртно колегите на проф. Рашо Рашев издават внушителната му монография „Българската езическа култура VII-IX в.“, за която покойният вече проф. Георги Бакалов казва, че книгата излага като на длан един изключително важен за нас период на езическа България. В нея се търсят отговори на въпросите - коя е нашата прародина, каква е културата ни, какви са били икономическите и социалните отношения между прабългарите. 

Една от мечтите на проф. Рашо Рашев е била издаването на тритомника „Археологията на България“. Идея, която си отива с него. 

По публикацията работи: Миглена Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключенията на Карлсон в Търговище

Аз съм красив, умен, прилично дебел мъж в разцвета на силите си, това прочуто изречение ще прозвучи от сцената на търговищкия куклен театър довечера. Причината е премиерата на новия спектакъл „Приключения с Карлсон“ по мотиви от легендарните книги на шведската писателка Астрид Линдгрен. Публиката ще се запознае с най-добрия приятел на..

публикувано на 04.10.24 в 15:59

Съвършеният Светлин Русев открива сезона

Виртуоз от най-висока класа намери време в изключително натоварения си график да дойде в Шумен и да свири за откриването на новия творчески сезон на Симфониетата. Цигуларят Светлин Русев ще изпълни един от най-красивите концерти - този за цигулка и оркестър в ре мажор на Пьотр Илич Чайковски. Маестрото отдавна живее по самолетите, но това е..

публикувано на 03.10.24 в 15:47

Приз за русенския музей

Отличия с приза „Най-добри практики 2024 г.“ бяха връчени на XIII-ия годишен консултативен форум на културните маршрути на Съвета на Европа, който се проведе преди дни във Вишеград, Унгария. Регионалният исторически музей в Русе е единственият представител за България в проекта, в който си партнират общо 14 организации от 10 държави...

публикувано на 03.10.24 в 12:44

Светлин Русев свири на цигулка "Амати"

С концерт на цигуларя Светлин Русев се открива 70-ия творчески сезон на Шуменската симфониета. На цигулка "Амати" той ще изпълни Концерт за цигулка от Пьотр Илич Чайковски. Заедно с него ще свири и Шуменската симфониета с диригент Славил Димитров.  За да приобщи към класическата музика младите поколения, Симфониетата възобновява образователните..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Най-добър славянски музей

Приза „Най-добър славянски музей за 2024 г.“ спечели Регионалният исторически музей в Русе на Десетата церемония по връчването на наградите „Жива“. Събитието се проведе в Габрово, а домакин стана Регионалният етнографски музей на открито „Етър“. Организатори са Форумът за славянски култури и Министерството на културата на България. Наградата..

публикувано на 02.10.24 в 12:42

Няма нарушения в театрите

Според резултатите от първоначалната проверка на Министерството на културата на разходите на всички театри, няма нарушения като тези в Разград или ако има, те са малки и все още невидими. Това заяви в интервю за БНР министърът на културата Найден Тодоров. Радио Шумен припомня, че директорът на разградския театър Левон Манукян беше уволнен..

публикувано на 02.10.24 в 11:56

Театрални срещи в Русе

Първото издание на фестивала „Есенни театрални срещи в Русе“ ще се проведе от 8 до 13 октомври в пространствата на Доходното здание в дунавския град. Фестивалът ще събере на една сцена редица звезди от театралното, литературното и филмовото изкуство. Той се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и община Русе чрез програма..

публикувано на 02.10.24 в 10:53