„Основният смисъл на 3 март е да покажем единството на българския народ, а не да даваме дума на путиновата пропаганда и да се разделяме“, това каза за Радио Шумен докторът по история Ангел Златков.
„Ние не говорим много за ролята на българите в самата Освободителна война. Целта на самата Руска империя е била да не се говори за това. Но ролята на българите е била решаваща и аз смело мога да твърдя, че без българската помощ – Русия нямаше да спечели тази война“, добави младият учен, който не робува на исторически митове, а на факти.
„Българите оказват решаваща помощ, свързана с разузнаването, осигуряването на прехраната, ориентирането на армията. Все неща, които изглеждат на пръв поглед маловажни, но като вземем предвид огромните грешки, които допуска руското военно командване и неадекватното поведение на руската дипломация преди, по време и след войната, всъщност се оказва, че тази помощ е решаваща. Защото руската армия е неподготвена, има лошо снабдяване, лошо медицинско обслужване и лошо командване“, обясни д-р Златков.
Разделението в българския народ дали 3 март трябва да бъде честван като Националния ни празник тръгва от Санстефанския мирен договор. „Неговата идея е да покаже, че Русия е тази, която ни освобождава в нашите етнически граници, а Западна Европа е силата, която ще ни раздели. Руската дипломация е напълно наясно, че договорът ще бъде променен от великите сили. Още нещо, което малко хора знаят. Самата руска дипломация се съгласява за промените преди Берлинския конгрес. Така много умело, мислейки стратегически за години напред, Руската империя създава този образ за себе си като освободител на българите и показва ясно кой е врагът. Истината лъсва по време на Съединението, когато Русия се обявява срещу него. После се случва по време на Балканските войни, когато Русия прави всичко възможно да не позволи на България да се разшири териториално, което би обединило българите на балканския полуостров. А вече през двете световни войни знаем какво се случва“, добави историкът.
Целта на Русия в Освободителната война, е била империята да стигне до проливите Босфора и Дарданелите. „Българската свобода е дотолкова важна за Русия, че това би ѝ осигурило възможност да стигне по-близо до заветната си цел. Българите са разглеждани като моста за Русия към Цариград и проливите. Идеята на Русия никога не е била да има една независима Българска държава. Още в началото Русия създава и контролира българската армия, Русия се опитва да дирижира българския политически живот, Русия се опитва да контролира българския княз. Русия прави всичко възможно да си осигури тук една васална държава, чиято армия да може да използва в нужния момент, когато тя сама прецени, че е готова да атакува сърцето на Османската империя“, добави д-р Златков.
Пропагандната машина на Русия обаче заличава голяма част от неудобните истини, твърди историкът. След 9 септември 1944 г. целият разказ за българската история е изкривен, така че България се превръща в една колония на Русия. Оставаме в това положение 45 години.
Колко ни е струвала свободата? Защо българските революционери Раковски, Левски и Ботев не са изпитвали топли чувства към Руската империя?
Отговорите чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Ангел Златков, доктор по история:
Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре. Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..
Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..
Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет. Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода. Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..