Много хора у нас организират различни форми за подкрепа на пострадалите от войната в Украйна и на бежанците, бягащи към Европа и България от конфликта. Не са малко и нещата, които БЧК, други неправителствени организации, общини и власти у нас правят в подкрепа на украинците.
Има обаче и една друга категория хора, които са склонни да преповтарят кремълските опорки и оценки, да отричат, че има война, да спорят, че интервенцията на руския президент Путин в Украйна е в разрез с международния ред или да изразяват съгласие с методите на руската страна, сред са обстрел на болници, театри, училища и детски градини.
Между солидарните и военолюбивите в обществото ни възникват често конфликти. Такива се разразяват в социалните мрежи, в медиите и вън от тях.
Как оценява ставащото и има ли основания за паралели между мобилизирането на националната идентичност на украинците народ днес, с това, което българите изживяват и постигат през Възраждането и по време на Сръбско-българската война, ще проследим от разговора с проф. Елена Налбантова, преподавател по възрожденска литература във Великотърновския университет. Тя е преподавала и в Одеския национален университет в Украйна.
Още чуйте от интервюто с проф. Налбантова.
Посрещането на новата 2025 г. продължава с традиционния вече концерт на Държавната опера в Русе. Тази вечер публиката е поканена на „Нова година в малката Виена“. На сцената ще прозвучат любимите виенски валсове, маршове и полки, както и избрани певчески солови пиеси от незабравимите виенски оперети. Всичко това ще се случи благодарение на..
Хитове и шампанско от емоции предлага в първия си концерт за годината Симфониета Шумен. „Виенска гала“ е наречено събитието, което на една сцена тази вечер ще събере сопраното Валентина Корчакова, тенора Марио Николов и диригента Юли Дамянов. Солистите са едни от най-известните гласове, които изпълняват оперети и мюзикъли. Марио Николов е..
Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..