След две години пандемия и цял месец с военни действия близо до нашата страна е съвсем очаквано нивата ви на стрес да са повишени. Затова потърсихме за съвети и коментар на ситуацията доц. Севджихан Еюбова. Тя е сред малкото психолози, които имат не само сериозна психологическа практика, но и академична кариера в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
„Видимо войната е между Русия и Украйна, но невидимо във войната сме въвлечени всички. От няколко години нас ни завладя една обща несигурност. Не само у нас нивата на стрес са високи. Те са такива по целия свят, защото досега не сме си давали сметка колко свързани сме всички“, обясни доц. Еюбова.
„Въпреки че виждате различни форми на агресия. Къде под формата на коментари, реакции, поведение или отхвърляне на някого, но в същото време наблюдавате и една вълна от съпричастност. Стресът може да ни направи много по-социални“, добави тя.
Редом със самоинициираното добротворчество у нас ставаме свидетели и на това как много хора подкрепят насилника. Не само платени тролове, но и мнозина българи вярват, че президентът на Русия спасява съседната Украйна от фашисти. Част от хората дори отричат да има военен конфликт и винят украинците, че сами взривяват свои сгради.
„Идентифицирането с агресора е реакция на страх. Агресираш и защитаваш себе си или се идентифицираш с някой по-силен. Заемаш страната на по-силния и в този момент се успокояваш. Това, че ти се асоциираш с агресора не значи, че той ще те защити. Много по-хуманният начин и много по-зрелият механизъм е да протегнеш ръка. Да помогнеш с каквото можеш“, каза доц. Еюбова.
Как да активираме антикрехкост в себе си и в отношенията си с близките? Защо не трябва да съдим хората, които отричат заплахите около нас? Отговор на тези въпроси чуйте в разговора на Стоян Стоянов с психоложката доц. Севджихан Еюбова:
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..