Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ни, живи сме, тук сме

Огнян Исаев
Снимка: Ани Петрова

8 април, Международният ден на ромите, е ден гордост и ден за памет и отдаване на почит. Ден, в който заявяваме - има ни, живи сме, тук сме. Колкото повече човек потиска идентичността си, толкова повече губи от своята виталност, казва Огнян Исаев, директор на Програма „Образователни възможности и постижения“ в Тръста за социална алтернатива.

По думите му, като всяка общност, и в ромската се наблюдава модернизиране, отпадане на част от традициите, най-вече по отношение на недобрите общностни практики, които касаят образованието и развитието, но се губят и част от тези, които поддържат общността жива и единна.

„У нас ромите успяват поединично, интеграцията им се дължи основно на индивидуални усилия, отчасти на НПО и основно на ромските семейства, които отивайки в чужбина, продължават да инвестират в образованието и развитието на децата си“, казва Огнян Исаев.

По думите му, у нас в следващите десет години всеки пети, който влиза на пазара на труда ще бъде от ромски произход. За последните 10 години делът на ромите със средно образование е скочил от 13% на 23%, а броят на висшистите се е увеличил пет пъти и вече 2,6% от ромите са завършили университет.

Чуйте интервю на Ивелина Иванова с Огнян Исаев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Научи се да се смееш

Повечето хора смятат, че достигането до щастието е лесен път, като разходка в парка. Често обаче щастливите хора са имали несполучливи опити в живота, падали са, след това са се научили да се изправят и да продължат живота си, но с нов опит. Вместо да подхранват негативното, те избират да градят щастието. Затова, за да минем през този път, трябва да..

публикувано на 07.09.24 в 14:59

Съединението - стъпка към националния идеал

Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането.  Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви..

публикувано на 06.09.24 в 09:00

Диненият мед на Смилец

Колко килограма маджун мислите, че могат да излязат от 1 тон дини? Отговорът знаят в село Смилец. Диненият маджун е безспорната емблема на силистренското село Смилец. Рецептата за автентичния динен мед, както още го наричат, се пази от поколения в селото и местните твърдят, че може да изкара 1 век, без да промени качествата си. Това е..

публикувано на 05.09.24 в 14:04

Кочово чества Съединението

Хляб с душа от детството, полева боб чорба по рецепта от Първата световна война, Военен музей на открито, конкурс „Какво е за мен България“, проведен и сред българските училища в чужбина, тържествен концерт-спектакъл.  Двудневна празнична програма посвещават в село Кочово, община Велики Преслав, на Деня на българското Съединение. Инициативата е на..

публикувано на 05.09.24 в 12:34

Задай посоката - искаме да ви разкажем

Националното сдружението „Мостове“ провежда информационна кампания „Задай посока – искаме да ви разкажем“, която се реализира с подкрепата на Агенцията за хора с увреждания. Чрез сайта и фейсбук страницита на сдружението „Мостове“ всеки може да проследи хода на инициативата. Дори може да сподели снимки и коментари, свързани с частни или обществени..

публикувано на 05.09.24 в 11:14

Подкрепа за училище

През октомври изтичат крайните срокове за подаване на документи за еднократно подпомагане на семействата с ученици и за отпускане на енергийни помощи. Към момента над 9700 жители на Шуменска област вече са получили одобрение за отпускане на целева помощ за отопление. И тази година най-много са заявленията за отопление с твърдо гориво, като..

публикувано на 05.09.24 в 08:28

Шанс за пълноценен живот

Ще ви разкажем една лична история. Лична, дотолкова, доколкото ще говорим за съдбата на един отделен човек. Но това е съдбата и на хиляди други млади хора в България, които живеят с различни по вид и степен увреждания и за които възможностите за трудова реализация клонят към нула. Расим Исуфов от Омуртаг е на 44 години, преди няколко години е..

публикувано на 05.09.24 в 08:17