Проф. Ана Димова, почетен професор на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", е преводач на книгата „Езикът на третия райх. Бележникът на един филолог“ от Виктор Клемперер. Изданието вече е достъпно на български език и изследва ролята на езика в политиката на нацисткия режим. То е част от поредицата "Памет" на издателство "Жанет 45". Редактор на книгата е Антоанета Димитрова.
Проф. Ана Димова е родена в 1947 г. е защитила дисертация в Лайпциг. Специализирала е в университетите във Виена, Лайпциг, Нюрнберг, Байройт. Била е лектор по български език в университета в Мюнхен. Преподавала е в Шуменския университет. Гост-лектор е била в множество университети в Германия, Австрия, Унгария, Хърватска, Турция и България.
Преводът на "Езикът на третия райх" е извършен по време на пандемията на COVID-19, а работата по коректурите на изданието съвпада с началото на войната в Украйна, което допълнително изостря сетивата и интереса към темите в нея. Още чуйте от интервюто с проф. Ана Димова.
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..
Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...